Güney Kore’nin yonga üretimine ABD darbesi: İşte şok gelişme!

Anakart Driverları, Donanım Şub 25, 2023 Yorum Yok
ABD tarafından ağır ambargo kaidelerine maruz kalsa da Çin, teknoloji dünyasının vazgeçilmezi durumunda. Ucuz ve verimli üretim gücü nedeniyle Apple, Samsung üzere sayısız teknoloji devi üretim tesislerini burada konuşlandırdı. Artık ise Geri çekilmekte zorlanıyor.

Güney Kore’ye ABD darbesi

Bellek üretimi dendiği zaman Güney Kore tartışmasız lider durumda. Toplamda 70 milyar dolarlık pazar pahası bulunan Güney Kore’nin en Aka iki oyuncusu Samsung ve SK Hynix. Dünyanın da en Aka iki oyuncusu olan bu firmalar Çin’de kilit tesislere sahip.

Samsung’un iki kentte üretim tesisleri ve 3 kentte Ar-Ge merkezi var. Bilhassa Xi’an kentindeki NAND üretimi Yekün üretimin yüzde 42.5’i ve küresel kapasitenin de yüzde 15.3’üne sahip. Samsung’un burada 7 milyar dolarlık kurum sermayesi bulunuyor.

SK Hynix de 3 kentte üretim tesislerine sahip. Wuxi kentindeki tesisler DRAM üretiminin yüzde 40’ına sahip. Yeniden bunlar haricinde Güney Koreli pek Fazla yonga dizayncısı Çin’de tesislere sahip. Hong Kong ve Çin toplamda yüzde 60 civarında yonga ihracatına imza atıyor.

Gelen bilgilere nazaran ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’de üretim yaptıran Güney Koreli firmalara bir Hudut koymak istiyor. Böylelikle Çin’de gerçekleşen yonga üretimi daha düşük ölçülere gerileyecek ve Çinli tesislerin gelirleri azalmış olacak. Ayrıyeten bilgi paylaşımı da azalacak. öteki taraftan Güney Koreli firmalar farklı ülkelerde üretim yapmanın yollarını araştıracak.

Bununla Birlikte yonga üretimine Hudut koymak Güney Kore ihracatını dinamitlemek manasına geliyor. Çünkü ABD’nin Çin’e uyguladığı ambargolardan Güney Koreli firmalar sık sık istisnalara tabi tutuluyordu. Böylelikle üretimde bir sorun yaşanmıyordu. Güney Kore sanayi Bakanı üretim sınırlaması ile ilgili şimdilik ABD tarafından kendilerine bir talebin gelmediğini belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir