Güneş panellerinin verimlilik tablosu geldiğimiz noktayı gösteriyor

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarı (NREL), güneş panellerinde kullanılan hücrelerin onaylanmış en yüksek dönüşüm oranlarını içeren interaktif bir tablo sundu. NREL yaptığı açıklamada yeni interaktif grafik sayesinde kullanıcıların onlarca yıllık araştırma bilgilerini toplayabileceğini ve bunları kıyaslayabileceğini belirtti.

Güneş hücrelerinin verimlilik oranları

Paylaşılan tablo bilgilerine nazaran mor renkte gösterilen en verimli güneş paneli hücresi tipi yüzde 47,1 dönüşüm oranıyla dört katmalı multi-junction olmakta. Multi-junction hücreler farklı yarı iletken materyallerden yapılmış çoklu p-n irtibatlarıyla dikkat çekiyor ve bu sayede ışığın farklı dalga uzunluklarını yakalayabiliyor. Daha yüksek dalga uzunluğu aralığının en Aka katkısı da hücrenin, güneş ışığını elektrik gücüne dönüştürme verimliliğinin artması.

Çok katmalı hücrelerin akabinde ise mavi renk ile gösterilen geleneksel kristal silisyum tabanlı güneş hücreleri yer alıyor. Bu hücrelerin yüzde 27,6 seviyelerine erişebilmekte. Lakin dikkatinizi çekmek istediğim bir güneş hücresi cinsinin süratli yükselişi de görülmekte. Perovskite olarak bilinen nispeten yeni güneş hücresi tipi ucuz ve verimli yapısıyla dikkat çekiyor. Öte yandan perovskitenin günümüz elektrikli araçların bataryasında da kullanıldığını belirtelim. Perovskite ve silikon tabanlı monolitik hücrenin verimliliği yüzde 31,3 seviyesine çıkmış durumda.

Grafiğin en altında ise 2000’li yıllarından başından beri geliştirilen organik güneş hücreleri bulunuyor. Bu alanda gelişen teknikler sayesinde yüzde 17’nin üstünde verimlilik elde edilebiliyor. Esnek, düşük maliyetli ve organik kimyasındaki gelişmelere Enlem olarak potansiyel verimlilik artışlarının yaşanabileceği organik güneş hücrelerinde gelinen nokta neredeyse klâsik güneş panellerine yetişmiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir