Görünüşe göre İnternet trafiğinin yarısı insanlara ait değil

Genel May 18, 2023 Yorum Yok
İnternetin evvelden insanların bilgiyi keşfettikleri ve diğerleriyle paylaştıkları bir yer olduğunu hatırlıyor musunuz? Tahminen Microsoft Encarta’yı hatırlayanlar bile vardır. Siber Emniyet yazılımı ve hizmetleri şirketi Imperva‘ya nazaran o günler süratle kayboluyor.

İnternet trafiğinin yarısı botlardan geliyor

Firma nihayet yıllık raporunda, 2022 yılında bütün İnternet trafiğinin yüzde 47,4 üzere şaşırtan bir oranının botlardan geldiğini tespit etti. Bu oran, bir Yıl Evvel gözlemlenen yüzde 42,3’lük Üzücü bot trafiğine kıyasla yüzde 5,1 artış gösterdi. Ne Aka bir kaynak israfı, değil mi?

Imperva, bot trafiğini iki kategoriye ayırıyor: Kötü bot trafiği ve uygun bot trafiği. Basitçe söylemek gerekirse, Üzücü botlar Kötü niyetli otomatik misyonları çalıştıran botlardır. Web sitelerinden müsaadesiz data kazımak yahut DDoS saldırıları oluşturmak için kullanılabilirler. Kimi Kötü botlar dolandırıcılık ve hırsızlığı bile kolaylaştırabilir. Üzücü botlar daha da kategorize edilebilir. 2022 yılında, Yalın (yüzde 33,4) ve orta (yüzde 15,4) seviyedeki botlara kıyasla, kötü botların çoğu (yüzde 51,2’si) gelişmişlik seviyesi açısından ileri seviye olarak kabul edilmiş durumda.
Imperva’ya nazaran Kötü botlardan en Fazla oyun siteleri, telekom ve İSS’ler, hukuk ve devlet siteleri, perakende sayfaları, finansal hizmetler, topluluk ve seyahat siteleri etkilendi. Bilgiler ayrıyeten Kötü niyetli botların en Fazla ABD’deki siteleri gaye aldığını gösteriyor. En Fazla maksat alınan ikinci ülke olan Avustralya’da ABD’nin yarısından daha az sayıda hücumun yapıldığı belirtiliyor

Öte yandan uygun botlar, arama motorları için web sitelerini indekslemek yahut web sitesi performansını izlemek üzere yararlı vazifeleri yerine getirenler olarak tanımlanıyor. Bot trafiği artarken, insanların internet trafiği düşüş eğilimini sürdürüyor. Imperva’ya nazaran, insan trafiği 2021’de yüzde 57,7’den geçen Yıl yüzde 52,6’ya düştü. Bu alandaki en yüksek nokta ise 2019‘da yüzde 62,8 olarak kaydedildi lakin o vakitten beri düşüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir