Görünüşe göre Google, ChatGPT ile rekabet etmeye hazırlanıyor: Tarih verildi!

Genel Şub 03, 2023 Yorum Yok
Google, biraz yavaş fakat emin bir formda yapay zeka konusu üzerinde çalışıyor. Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, şirketin nihayet çeyrek bilgilerinin konuşulduğu bir toplantıda istikbal hakkında Değerli açıklamalarda bulundu. Görünüşe nazaran Google, ChatGPT ile rekabete hazırlanırken araçlarına daha Çok Yapay zeka yeteneği eklemeyi düşünüyor.

Google, ChatGPT’ye rakip hazırlıyor

CEO Sundar Pichai’ye nazaran Google, insanların aramaya eşlik eden en yeni, en kuvvetli lisan modelleriyle direkt etkileşime girmesine müsaade vererek OpenAI’ın ChatGPT‘siyle rekabet etmeye hazırlanıyor olabilir. Pichai, teknolojinin bir dönüm noktasına ulaştığını söyleyerek şirketin, Yapay zekanın sağladığı fırsatlardan nasıl yararlanacağından bahsetti. Pichai ayrıyeten bugünkü üretken Yapay zeka uygulamalarının ortaya çıkmasını ise Google’ı evvelki Yapay zeka araştırmaları sayesinde olduğunu söylüyor.

Bununla Bir arada Pichai, önümüzdeki birkaç ay içerisinde Fazla Çok şey yapmayı planladıklarını ve bunun geçen yılın başından beri hazırlandığını aktardı. Google, insanların direkt etkileşime geçebilecekleri birinci modelin, şirketin konuşmalı Yapay zeka modeli olan LaMDA olacağını söylüyor. Lakin LaMDA’yı nasıl kullanacağımız yahut hangi servislere entegre olacağı konusu bilinmeyen. Hatırlarsanız, bir Google çalışanı geçtiğimiz Yıl LaMDA’nın canlandığını tez etmiş ve akabinde kovulmuştu. Ortaya çıkan konuşma kayıtları LaMDA’nın nihayet derece doğal bir konuşma yeteneğinin olduğunu göstermişti.

Öte yandan Google, Yapay zekayı arama motoruna yahut öbür hizmetlerine ekleme konusunda utangaç. Çünkü bu sistemlerin çıktılarının doğruluk sorunu var. mesela ChatGPT, yanlış bir bilgiyi gerçekmiş üzere aktarıyor. Münasebetiyle bir Google aramasının yanlış bilgileri karşınıza getirmesi şirketin göze alamayacağı büyüklükte bir risk.

8 Şubat’ta Faaliyet düzenlenecek

istikbal hafta Google, insanların nasıl arama yaptığını, keşfettiğini ve bilgi ile nasıl etkileşime girdiğini tekrar tasarlamak için Yapay zekanın kullanımı hakkında bir Faaliyet düzenleyecek. Google, gereksiniminiz olanı bulmayı her zamankinden daha doğal ve sezgisel hale getirmek istiyor.

Sunumda ayrıyeten Google Lens, çeviri ve Haritalar ile ilgili gelişmelerden de bahsedileceği açıklandı. 8 Şubat tarihinde Paris’te canlı olarak gerçekleştirilecek olan Faaliyet yaklaşık 40 dakika sürecek. Bu Faaliyet YouTube üzerinden Türkiye saati ile 16:30’da başlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir