Google’a dava açıldı: Dijital reklam pazarında tekel olmakla suçlanıyor

Genel Oca 25, 2023 Yorum Yok
Bir mahkeme dokümanına nazaran, ABD eşitlik Bakanlığı, Salı günü Alphabet çatısı altıda olan Google’a dijital reklamcılık işinde inhisar olduğu gerekçesiyle dava açtı. Hükümet, Google’ın dijital reklamcılık teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak yahut azaltmak için rekabete alışılmamış, dışlayıcı ve Yasa dışı yöntemler kullandığını söyledi.

Tekelcilikten ikinci dava

Bu, tekelciliğe karşı yasanın ihlal edildiği savıyla Google’a açılan ikinci federal antitröst davası. 2020’de Google aleyhine açılan eşitlik Bakanlığı davası, Google’ın arama inhisarına odaklanıyor. Salı günü açılan davada Google’ın anne eyaleti Kaliforniya da iç olmak üzere sekiz eyalet, bakanlığa katıldı.

Reklam pazarında tekel

Davada “Google, dijital reklam bölümünde manalı rekabeti engelledi ve yeniliği engelledi, rekabet üstü kârlar elde etti. Günümüzün kuvvetli internetini Mümkün kılan reklamverenlerin ve yayıncıların çıkarlarını desteklemek için, özgür piyasanın adil bir formda işlemesini engelledi.” sözleri dikkat çekiyor.

Gelirlerinin %80’ini oluşturuyor

Google, Aleni farkla pazar önderi olmaya devam ederken, ABD dijital reklam gelirindeki hissesi 2016’da %36.7 iken %28.8’e düştü. Google’ın reklamcılık işi, gelirinin yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Öte yandan, bu haberlerin üzerine Google payları %1.3 düştü.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir