Google uzmanları araştırdı: Güneş fırtınaları dünyayı internetsiz bırakabilir mi?

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Google bünyesindeki uzmanlar kuvvetli güneş fırtınalarının deniz altına döşenen internet kablolarının performansı üzerindeki tesirini test etti. Bahisle ilgili ayrıntılar Google Cloud internet sitesinde paylaşıldı.

Araştırmacılara nazaran, güneş fırtınaları altyapı genelinde Önemli voltaj dalgalanmalarına yol açabilir. Lakin uzmanlar kabloların iletken bakır elemanlara sahip olması ve farklı kısımlarında optik sinyal yükselticilerinin bulunması nedeniyle fiberin kendisinin voltaj dalgalanmalarından etkilenmediğini belirledi.

Güneş fırtınaları yüzünden internet kesilir mi?

Google uzmanları, Ufak güneş fırtınalarından elde edilen bilgilerin yanı Dizi Carrington Olayı olarak da bilinen 1859 Güneş Fırtınasına ait bilgileri referans aldı. Vaktin telgraf ağında Önemli hasara neden olan Carrington Olayı tarihin en yoğun jeomanyetik fırtınası olarak kayıtlara geçmişti. bütün bu bilgiler ışığında kuvvetli bir güneş fırtınasının internet kesintisine neden olmayacağı sonucuna varıldı.

Araştırmacılar 1859’daki üzere şiddetli bir güneş fırtınasının bile sadece 800 Voltluk bir voltaj artışına neden olacağını söylüyorlar. Google’ınki üzere denizaltı kabloları 6.000 Volt‘a kadar dalgalanmaları absorbe edebileceği için insanların bu Cin bir telaş taşımasına gerek yok. Google’ın dünya genelinde kısmen ya da büsbütün finanse ettiği 22 denizaltı kablosu bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir