Google kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
Google’ın çatı kuruluşu Alphabet, yılın birinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı. Google’ın elde ettiği sonuçlar bütün iddiaları aşması açısından da kıymetli. Çünkü firmanın reklam gelirlerinin düşeceği ve Yapay zeka alanında geride kalmasıyla bu çeyrekte aradığını bulamayacağı düşünülüyordu. Lakin en azından bu çeyrek için Google’da yüzler gülüyor.

Google’da yüzler gülüyor

Yayınlanan rapora nazaran Alphabet’in geliri bir Yıl evvelki 68 milyar dolara kıyasla yüzde 3 artarak 69,79 milyar dolara yükseldi. Şirket, neredeyse yirmi yıllık dengeli ve süratli genişlemenin akabinde, nihayet birkaç çeyrekte Biricik haneli büyümeye saplanmış durumda. Geçen yıldan bu yana resesyon dehşetlerinin artmasıyla birlikte, reklamverenler online pazarlama bütçelerini azaltarak Google, Facebook ve başkalarına ziyan vermeye başladı. Buna bağlı olarak şirketlerin gelirleri de istenilen oranda büyümedi. Bu ortada Alphabet’in bu çeyrekteki net geliri ise yüzde 8 düşerek 15 milyar dolar olarak tablolara yansıdı.
Google’ın reklam gelirleri Ufak bir düşüş ile 54,55 milyar dolara gerilerken YouTube reklam gelirleri de buna Enlem olarak düşüş yaşayarak 6,7 milyar dolar oldu. Google’ın Arama ve Diğer gelirleri, bir Yıl evvelki 39,62 milyar dolardan hafif bir artışla 40,36 milyar dolar yükseldi. Google Cloud gelirleri ise 5,8 milyar dolardan 7,45 milyar dolara yükselti. Google, Amazon ve Microsoft ile bu alanda rekabet ediyor ve bulut işinde birinci sefer kâr elde ettiğini duyurdu. Google Cloud, bir Yıl evvelki 706 milyon dolarlık zararın akabinde bu çeyrekte 191 milyon dolar işletme geliri kaydetti.
Bu ortada Google, daha Evvel yaptığı açıklamada, birinci çeyrekten itibaren Yapay zeka iştiraki DeepMind’ın artık Aleni bir halde raporlanmayacağını, Alphabet’in kurumsal maliyetlerinin bir modülü olarak raporlanacağını belirtmişti. Google şu anda arama pazar hissesinin yüzde 90’ından fazlasını elinde tutuyor. Pichai, Google’ın aramayı geliştirmeye devam edeceğini ve rekabete Amade oldukları konusunda yatırımcılara garanti verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir