Google, devrimsel yapay zeka çeviri teknolojisini duyurdu: Universal Translator

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
Google, geçtiğimiz gece düzenlenen I/O 2023 konferansında birbirinden değerli duyurular ve tanıtımlar yaptı. Bunlardan bir tanesi de hiç elbet Universal Translator diyebiliriz. Yazılım devi bu Yapay zeka Çeviri teknolojisi ile bir ihtilale imza atıyor. Öte yandan firma tıpkı vakitte bu teknolojinin risklerinin de farkında olduklarını açıkça belirtiyor. Peki Universal Translator nedir ve ne işe yarıyacak?

Universal Translator nedir?

Universal Translator, bir görüntüyü yeni bir lisanda yine seslendirebilmeyi ve birebir vakitte konuşmacının dudak hareketlerini sözlerle senkronize etmeyi Muhtemel kılan bir özellik. Bunun akla gelen birinci Örnek kullanımı ise Youtube görüntüleri. Hazırladığınız bir görüntüyü istediğiniz lisanda, dublajlı olarak sunmak ilerleyen periyotlarda Mümkün olacak. Google şimdilik Universal Translator teknolojisini test ediyor ve birebir vakitte berbata kullanıma neden olacak şeyleri törpülüyor.

Google’ın yeni “Teknoloji ve Toplum” departmanının başında bulunan James Manyika tarafından yapılan bir sunum sırasında gösterilen Universal Translator, Yapay zeka alanındaki ilerlemelerin yakın vakitte Muhtemel kıldığı, fakat birebir vakitte en başından itibaren hesaba katılması gereken Önemli riskler sunan bir Örnek olarak sunuldu.

Risk yüksek

Deneysel olan bu özellik, Özgün olarak İngilizce kaydedilmiş çevrimiçi bir kursta ders anlatan konuşmacıyı İspanyolca konuşacak formda tekrardan seslendiriyor. Bunun için Yapay zeka birinci olarak konuşmayı yazıya döküyor, çeviriyor, konuşmayı (stil ve tonla eşleştirerek) istenen lisanda tekrar oluşturuyor ve akabinde konuşmacının dudakları yeni sesle daha yakından eşleşecek formda görüntüyü düzenliyor.

Yani temelde bir deepfake görüntü oluşturuluyor. Hasebiyle Google, bu özelliği hayatımıza getirmek için ince eleyip sık dokumak zorunda. Manyika bunu “cesaret ve Emniyet ortasındaki gerilim” olarak isimlendirerek bir istikrar kurmanın zorluğuna dikkat çekiyor. Tahminen de bu özellik yalnızca Üzücü kullanım riskleri nedeniyle yalnızca şirketlere satılan bir araç haline bile gelebilir. Bu da post-prodüksiyon gruplarının işini kolaylaştırabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir