Google, Bard’ın ChatGPT verileriyle eğitildiğini yalanladı

Genel Mar 30, 2023 Yorum Yok
Google, ChatGPT ve Bing’e rakip olması için kendi Yapay zeka sohbet aracı olan Bard’ı duyurmuş ve hudutlu da olsa test sürecine girmişti. Fakat Bard, beklenen etkiyi şimdilik yaratamamışa benziyor. Öte yandan gelen nihayet bilgiler Google’ın ortadaki açığı kapatmak için rakibinin bilgilerini kullanıldığı bile sav edildi. Ama bu savlar Google tarafından yalanlanmış durumda.

Google argümanları yalanladı

The Information tarafından yayınlanan bir rapora nazaran DeepMind ve Google Brain grupları OpenAI’ı yenebilmek için Gemini adlı yeni bir teşebbüsü kullanmaya hakikat ilerliyor. Ayrıyeten, Google’ın OpenAI’ın ShareGPT adlı bir web sitesinden alınan ChatGPT datalarını kullanarak Bard’ı eğitecek kadar alçaldığına dair potansiyel olarak şaşırtan savlar bile mevcut. Bu tezin arakasında ise eski bir Google AI araştırmacısı bulunuyor.

Ancak Google, bilgilerin kullanıldığını Kesin ve net bir halde reddediyor: Şirket sözcüsü Chris Pappas, “Bard, ShareGPT yahut ChatGPT’den alınan rastgele bir bilgi üzerinde eğitilmemiştir”.

Aktarılanlara nazaran Jacob Devlin isimli bir Google Yapay zeka mühendisi, OpenAI’ın hizmet kaidelerini ihlal edeceği ve yanıtlarının Fazla emsal görüneceği gerekçesiyle Google’ı ChatGPT datalarını kullanmaması konusunda uyarmaya çalıştıktan Çabucak sonra rakip OpenAI’e katılmak üzere Google’dan ayrıldı. Öbür bir kaynak ise Google’ın ikazlarından sonra bu dataları kullanmayı bıraktığını söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir