Girişimciler buraya: AB, 2023’te finanse edeceği teknoloji sektörlerini açıkladı

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz hafta boyunca Avrupa Parlamentosu’nda yapılan müzakereler resmen sonuçlandı. Birkaç gün Evvel Avrupa Kurulu, AB’nin 2023 genel bütçesini resmi olarak onayladığını bildirdi. İki kurum, istikbal Yıl Yekün bütçeyi 186,6 milyar Euro olarak taahhüt etti. Bütçe boyutu 2022’ye kıyasla yüzde 1,1 düzeyinde yükseltildi.

Komisyona nazaran, 2023 bütçesi “koronavirüs pandemisinden kurtulmayı hızlandırmayı, Avrupa’yı sürdürülebilir bir geleceğe giden yola sokmayı, istihdamı müdafaayı ve yaratmayı ve Birliğin stratejik özerkliğini güçlendirmeyi” hedefliyor.

Avrupa, sürdürülebilirlik ve iklim teknolojilerine dev finansmanlar sağlayacak

Bilhassa, teknoloji ve sürdürülebilirlik endüstrisinde aktiflik gösteren startup’lara ve KOBİ’lere fayda sağlayabilecek kesimlere Kıymetli ölçüde fon tahsis edileceği de bütçe görüşmelerinde açıklandı. Spesifik olarak, ulaşım, güç ve dijital hizmetler alanlarında yüksek performanslı, sürdürülebilir ve verimli formda birbirine bağlı trans-Avrupa ağlarının gelişimini destekleyen Connecting Europe Facility’ye 3 milyar Euro destek sağlanacağı bildirildi.

Birliğin Rus gazına bağımlılığı azaltma ve güç krizini hafifletme planına Müsait olarak, güç kesimine Özel bir Ehemmiyet verilecek. Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yenilenebilir güç kaynaklarının hızlandırılması için 20 milyar Euro‘luk bir finansman dayanağı sağlanacağı taahhüt edilmiş durumda.

Benzer halde, dijital temas, pak güç teknolojileri, emisyonların azaltılması ve personellerin tekrar vasıflandırılması üzere alanlardaki yatırımları destekleyen Adil Geçiş Fonu‘na da 1,5 milyar Euro finansman sağlanacak.

AB ayrıyeten araştırma projesi Horizon Europe‘u ek 12,4 milyar Euro ile güçlendirecek. Bu finansman, sıhhat, dijital sanayi, uzay, iklim, güç ve mobilite üzere araştırma alanlarını hedefliyor. nihayet olarak, Birlik genelindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet gücünü destekleyen ve artıran dayanak programına da 602,8 milyon Euro’luk bir yatırım yapılacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir