Gezegenler arası yolculuğun anahtarı Güneş yelkenlerinde

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Voyager 2, 1982’de Uranüs’ün yanından geçerek o vakitten beri hiçbir Uzay aracının geçemediği kadar yakınına gitti ve fırlatılışından 46 Yıl sonra şu anda Dünya’dan yaklaşık 133 AU (yaklaşık 19,9 milyar km) uzaklıkta yıldızlararası uzayda ilerlemeye devam ediyor.

Voyager araçları derin uzayda yollarına devam etse de nihayet yıllarda buna benzeri Fazla az uydu misyonu gerçekleştirildi. Bunun en önemli nedeni ise elbette maliyet ancak aşılamayacak Biricik Mani masada ve hiçbir yere gitmiyor: Zaman. Bu kadar uzun seyahatler için dizaynın hesaplanması yıllar alır ve bir Uzay aracının planlanması ve inşası yaklaşık on Yıl sürer. Bir uydunun Irak amaçlara ulaşmak için muhtaçlık duyacağı vakti hesaba kattığımızda, yıldızlara bir sonraki bakışımız muhtemelen yakın vakitte olmayacak. Lakin ilim insanları bizi yıldızlara daha süratli ve daha ucuz götürebilecek yeni bir seyahat yöntemi üzerinde çalışıyor.

Hızlı seyahat için yelkenler gerekiyor

arXiv’de yayınlanan bir makalede Voyager uydularını 1977’de fırlatan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Jet İtki Laboratuarı’ndan Slava Turyshev liderliğinden takım, minyatür uydu ünitelerini süratli ve ucuza maksatlarına göndermek için Güneş destekli bir Uzay gücünü sürece iç etmek istiyor.

Güneş yelkeni olarak Anlatım edilen bu teknoloji temelinde, Güneş radyasyonu tarafından üretilen basıncın itici güç olarak kullanıldığı bir süreç. Araştırmacılar şöyle açıklıyor: “Güneş yelkenleri, uzayda bir Uzay aracını itmek için Güneş ışığını yansıtan nihayet derece yansıtıcı ve hafif materyaller kullanarak itme gücü elde eder. Güneşten gelen Daimi foton basıncı, misyon ömrünü ve rasat pozisyonlarını sınırlayan klasik yerleşik kimyasal ve elektrikli tahrik sistemleri tarafından kullanılan ağır, harcanabilir itici gazlara olan gereksinimi ortadan kaldırarak itiş gücü sağlar.”

Birkaç Yıl içinde sondalar gönderilebilir

ilim insanları yelkenlerin şu anda tahrik için kullanılan ağır ekipmanlardan çok daha ucuz olduğunu ve Güneşten gelen Daimi foton basıncının, havada asılı kalma yahut hızlı yörünge değişiklikleri gibi Fazla Çeşitli araç hareketleri için itme gücü sağladığını söylüyorlar. Raporda, Güneş yelkenleri ve minyatürleştirme alanında nihayet on yılda Önemli ilerlemelerin kaydedildiğinin altı çiziliyor. LightSail 2 ile elde edilen muvaffakiyet da bu gaye için bir ateşleyici ruh olarak görülüyor. NASA’nın da Güneş yelkenlerine yatırım yaptığını belirtelim. Elde edilen bulgular ve bilgi birikimi sayesinde ilim insanları önümüzdeki birkaç Yıl içinde Fazla süratli Güneş yelkenli Uzay sondaları ile daha uzaktaki gezegenlerin araştırılacağını öngörüyor. Teknolojinin ölçeklendirilmesiyle insanları taşıyan yelkenleri Uzay araçları ise gezegenler ortası insan seyahatinin anahtarı olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir