Geliştirilen yeni cihaz kan örneğinden kanseri kolayca tespit edebiliyor

Genel Mar 02, 2023 Yorum Yok
Kan testleri yoluyla tümörleri belirlemek, Özellikle erken evrede teşhis için güç olmaya devam etmekte. Fakat bu durum geliştirilen yeni Yalın bir Aygıt ile tarihe karışabilir. Aygıt sayesinde kan örneğinden yüksek hassasiyetle ve düşük maliyetle kanser tespiti gerçekleştirilebiliyor.

Sidney Teknoloji Üniversitesi’nden (UTS) ilim adamları, kan örneğinden kanser hücrelerini tanımlayıp tahlil edebilen yeni bir cihaz geliştirdiler. Gelişme, invaziv (tıpta müdahale derinliği) biyopsi ameliyatlarına bir alternatif sunma ve tedavi ilerlemesini izleme açısından nihayet derece Kıymetli olarak görülüyor.

Kanseri ucuza ve kolay kolay tespit edilen Aygıt geliştirildi

Kanserin dünya çapında önde gelen mevt nedenlerinden biri olduğu gerçeği göz önüne alındığında, hastalığın erken teşhisinin kritik olduğu biliniyor. Bilhassa karaciğer, kolon yahut böbrek üzere organlardaki kanserin Kesin teşhisi sıklıkla ameliyat gerektiriyor. Bu nedenle kanserden şüphelenilen şahıslar için Müsait maliyetli bir tespit aracı olan Statik Damlacık Mikroakışkan (SDM – Static Droplet Microfluidic) cihazı geliştirilmiş durumda.

UTS Biyomedikal Mühendisliği Okulu’ndan Profesör Majid Warkiani, yaptığı basın açıklamasında biyopsinin hastalar için fizikî rahatsızlığa, ayrıyeten cerrahi riskler ve masraflarda artışa neden olabileceğini belirtti ve şunları söyledi: “Kan örneklerindeki ur hücrelerinin tespit edilmesi yoluyla kanseri yönetmek, doku biyopsileri almaktan Fazla daha az invazivdir. Bu aygıt, hekimlerin testleri tekrarlamasına ve hastanın tedaviye verdiği cevabı izlemesine İmkan tanıyor”

Biyopsiye gerek duymadan yalnızca kan örneğiyle kanseri tespit ediyor

Geliştirilen SDM aygıtı, anne tümörden ayrılan ve kan sirkülasyonuna giren hücreleri belirleyebiliyor. Aygıt, kanserin eşsiz imzasını kullanarak ur hücrelerini olağan kan hücrelerinden ayırt edebiliyor. Münasebetiyle bir mililitre kanda bulunan milyarlarca kan hücresi ortasında Biricik bir kanser hücresini bile bulmak mümkün. ur hücreleri tespit edildikten sonra kanserin tanımlanmasına, sınıflandırılmasına ve uygulanacak tedavinin geliştirilmesi adımlarına süratlice geçilebiliyor.

Aygıt, kansere bağlı ölümlerin yüzde 90’ının birincil nedeni olan metastaza yol açabilen sirkülasyondaki kanser hücrelerini tespit ettiğinden nihayet derece ümit verici olarak görülüyor. Şu anda kullanılan likit biyopsi metotları, Vakit alıcı, kıymetli ve klinik ortamlarda uygulanabilirlikleri açısından kısıtlayıcı olan yetenekli operatörler gerektiriyor.

Cihaz piyasya sürülecek

Bu yeni geliştirilen aygıt, kıymetli ekipmanlara yahut uzman çalışana muhtaçlık duymuyor. Münasebetiyle Aygıt rastgele bir sıhhat tesisinde erişilebilir olabilir çünkü süreç nihayet derece pratik ve Müsait maliyetli. Kan kümenizi yahut kan şekerinizi ölçmek için gereken süreç üzere özetlenebilir aygıt. Araştırma takımı SDM aygıtı için patent müracaatında bulundu ve ürünü ticari olarak piyasaya sürmeyi planlıyorlar. ek olarak çalışmanın hakemli bilimsel mecmua Biosensors and Bioelectronics’te yayınlandığını belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir