GeForce RTX 40 serisinde ışın izlemenin kullanım oranı belli oldu

Anakart Driverları, Donanım Nis 12, 2023 Yorum Yok
Nvidia, var RTX 40 serisi yeni nesil ekran kartlarında DLSS 3 ve ışın izleme özelliğini tanıtımdan bu yana ön planda tutuyor. Bu özellikleri yeni oyunlara getirmeye devam eden firma, artık ise ışın izlemeyi aktifleştiren RTX 40 sahiplerine dair istatistikleri paylaştı.

RTX 40 sahiplerinin birden fazla ışın izlemeyi kullanıyor

Cyberpung 2077’nin merakla beklenen Ray Tracing: Overdrive modu piyasaya sürüldü. Bu mod ile Birlikte oyuna tam ışın izleme olarak Anlatım edilen Path Tracing takviyesi getirildi. Bununla Bir arada DLSS’e sahip oyun sayısı da 280’i geçmiş durumda. Hasebiyle RTX 40 serisinin istatistikleri her geçen gün daha argümanlı hale geliyor.

Nvidia’ya nazaran RTX 40 serisi ekran kartlarını yani RTX 4070 Ti, RTX 4080 ve RTX 4090 kullananların yüzde 83’ü oyunlarda ışın izlemeyi etkinleştiriyor. Lakin daha Farklı olan şey ise oyuncuların DLSS’i ışın izlemeye nazaran daha az tercih etmesi. Bu kartlara sahip olanların yüzde 79’u oyunlarda mevcutsa DLSS’i etkin hale getiriyor. GeForce RTX 20 serisi ile başlayan serüvenin başlarında ise benimsenme oranları yüzde 37 ve yüzde 26 düzeyindeydi. 5 yılda ulaşılan bu yüksek benimsenme oranı elbette geliştiriciler için değerli bilgiler sunuyor. Bu pahalar oyuncuların bu özellikleri oyunlardan talep edebileceği manasına geliyor. Münasebetiyle geliştiricilerin RT ve DLSS’i oyunlarına entegre etmesi satışlara tesir edebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir