FBI’dan uyarı: Telefonu her yerde şarj etmeyin!

Genel Nis 11, 2023 Yorum Yok
FBI, kullanıcıları Üzücü gayeli yazılım riskleri nedeniyle oteller, havaalanları ve alışveriş merkezlerinde herkese Aleni şarj noktalarından Irak durmaları konusunda uyardı. FBI’a nazaran halka Aleni USB portları, aygıtlara Üzücü hedefli yazılım ve takip yazılımı yerleştirmek için kullanılıyor. Kullanıcıların kendi şarj aygıtlarını ve USB kablolarını getirmeleri, herkese Aleni USB ilişki noktaları yerine elektrik prizini kullanmaları tarafında teklifte bulundu.

Bildiğiniz üzere iPhone’larda telefonun kilidinin açılmasının üzerinden bir saatten Çok mühlet geçtiğinde portun data transferi emeliyle kullanılmasını önleyen USB Emniyet özelliği bulunuyor. Lakin telefon şarja bağlı ve etkin olarak kullanıldığında bu Emniyet tedbiri bir işe yaramıyor.

Halkın kullanabildiği USB portu, bilgisayara, tablete yahut akıllı telefona Kötü emelli yazılım aktarmak için kullanılabilir. Bu, hackerların aygıttaki hisli bilgilere erişebileceği, kullanıcı isimleri ve parolaları ele geçirmekten Nakit çalmaya birçok ziyan verebileceği manasına geliyor. İnançta kalmanın Biricik yolu, kamusal alanlarda şarj için kendi USB kablonuzu kullanmanız.

FBI, ayrıyeten halka Aleni WiFi noktalarında hisli süreçlerin gerçekleştirilmemesi, kuşkulu dokümanların açılmaması, bütün hesaplar için birebir parolanın kullanılmaması, sms ve e-postalarda istenmeyen linklere tıklanılmaması istikametinde de herkesçe bilinen ihtarlarda bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir