FBI: Kuzey Kore’li hackerlar 100 milyon dolarlık kripto çaldı

Genel Oca 25, 2023 Yorum Yok

FBI, şimal Kore ile kontaklı iki hacker kümesinin Harmony Bridge’in 100 milyon dolarlık hack’lenmesinden Mesul olduğunu doğrulayan bir rapor yayınladı. FBI, çalınan fonların 60 milyon dolarlık kısmını Ethereum tabanlı Railgun aracılığıyla değiştirmeye başladığını bildirdi. ZachXBT, geçen hafta harikulâde hareketlere ait bir paylaşım yapmıştı. 

Söz konusu hareketlerin akabinde Binance CEO’su Changpeng Zhao da aklama sürecinin Huobi üzerinden yapılmaya çalışıldığını ve 124 Bitcoin’in dondurulduğunu açıklamıştı. ABD’ye nazaran çalınan varlıklar şimal Kore’nin balistik roket ve kitle imha silah programlarında kullanılıyor.

Kuzey Koreli hacker kümesi Lazarus‘un Harmony Bridge saldırısını Federal Soruşturma Ofisi (FBI) doğruladı. FBI, geçen haftalarda tez edilen Harmony Bridge’den çalınan varlıkların Aka kısmının sirkülasyona başladığını da onayladı. 

Kurum, saldırısının ardında Lazarus ve APT38‘in olduğunu bildirdi. Böylelikle şimal Koreli hacker kümesinin atağın gerisinde olduğu birinci Defa yetkililer tarafından açıklanmış oldu. FBI’dan yapılan açıklamada, yapılan soruşturma ile Harmony‘den çalınan 100 milyon dolarlık sanal varlığın sorumlusunun şimal Kore temaslı siber aktörler Lazarus Group ve APT38 olduğunun doğrulandığı belirtildi.

Geçtiğimiz Yıl boyunca, bu Cin çapraz zincir köprüleri Aka oranda istismara maruz kaldı ve bilgisayar korsanları için kolay bir amaç oldu. Geçtiğimiz Yıl zincirler ortası köprülere yapılan 13 farklı hücumda 2 milyar dolardan Çok pahada kripto Nakit çalındı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir