Facebook veri sızıntısına 265 milyon Avro ceza

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Meta’ya bağlı Facebook ve Instagram platformlarının bir türlü kullanıcı bilgilerini koruyamaması değerliye patlıyor. Yalnızca İrlanda’da Meta’nın ödediği tazminat cezası 1 milyar doları geçti.

Meta’ya rekor ceza

Geçtiğimiz Yıl İrlanda Data Müdafaa Heyeti, Facebook ağının Avrupalı kullanıcıların datalarını nasıl kullandığını net bir formda açıklamadığı için Meta’ya 267 milyon dolar tazminat cezası kesmişti. Sonrasında Instagram ağının çocuk kullanıcılara yönelik siyasetleri nedeniyle 410 milyon dolarlık bir ceza daha kesildi.

Şimdi ise geçen Yıl Nisan ayında 533 milyon kullanıcının telefon numaraları, doğum tarihleri, email adresleri, pozisyonları üzere bilgileri sızdırdığı için de 277 milyon dolarlık bir tazminat cezasına daha hükmedildi. Ufak dengeli tazminatlar da hesaba katıldığında 1 milyar doları geçmiş oldu.

Meta, siber saldırganların suiistimaline uğradığı ve açığı yamadığı savunmasını yapsa da sonrasında heyetin verdiği tazminata razı oldu. Şimdi firmanın davayı temyize götürüp götürmeyeceği bilinmiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir