Ezeli rakip, ebedi dost: Samsung, iPhone 14 serisinin ekranlarının yüzde 70’ini tedarik ediyor

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Bir iPhone oluşturmak, Apple‘a farklı modüller sağlayan apansızın Fazla tedarikçinin başarılı bir kombinasyonunu gerektiriyor. Bu tedarik edilen kesimler ortasında da ekranlar bulunuyor. Bildiğiniz üzere Apple bir müddettir iPhone’larda OLED panel kullanıyor ve alandaki başkan firma Samsung ile paydaşlık yürüyor. Yeni gelen bilgiler ise bu iştirakin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

iPhone 14’ün ekranlarının yüzde 70’i Samsung’un

TheElec’e nazaran, Samsung Display‘in iPhone 14 serisi için OLED ekran panellerinin yüzde 70’inden fazlasını tedarik etmesi bekleniyor. Apple’ın bu yıl iPhone 14 serisi için 120 milyon civarında OLED paneli sipariş ettiği bildirildi. 120 milyondan, Samsung Display‘in yaklaşık 80 milyon OLED ekranı tedarik etmesi bekleniyor. Apple’ın LG Display ve BOE dahil olmak üzere öbür ekran tedarikçileri sırasıyla 20 milyon ve 6 milyon adet OLED ekran tedarik edecek.

Samsung, LG Display ve BOE üzere diğer tedarikçilere nazaran teknolojik açıdan daha avantajlı bir pozisyona sahip. Çünkü LG, iPhone 14 için sadece bir LTPS ekran ve iPhone 14 Pro Max için LTPO ekranların üretimini gerçekleştiriyor. Öte yandan BOE ise standart iPhone 14 modellerine LTPS ekran tedariği sağlıyor. Fakat Samsung Display, serideki bütün iPhone modellerinin muhtaçlık duyduğu panelleri Biricik başına sağlayabiliyor.

TheElec’e nazaran, Samsung tarafından gönderilen 80 milyon ekran ünitesinin yaklaşık 60 milyonu, üst seviye iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri için kullanılacak. Samsung’un Apple’ın en Aka OLED ekran tedarikçisi olmasının bir diğer nedeni de LG Display’in üretim meseleleriyle karşı karşıya olması.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir