Eski Apple mühendisine Çin casusluğu cezası

Genel May 19, 2023 Yorum Yok
Çin’in batı ülkelerinde geliştirilen Kıymetli teknolojileri elde edebilmek için her yolu denediği biliniyor. Aka firmaların mühendislerini rekor maaşlarla transfer etmenin yanı Dizi mühendislerin elinde bulunan ticari sırları da Yeniden rüşvetle elde ediyor.

Apple mühendisine şok

2018 yılına kadar giden davada Weibao Wang ismindeki bir mühendisin otonom sürüş ile ilgili ticari sırları Çin’e sızdırdığı suçlaması mevcut. 2016-2018 yılları ortasında Apple’da çalışan Wang, o Devre şimdi kimsenin bilmediği otonom sürüş kısmında yer aldı ve yalnızca çalışanların yüzde 2’sinin erişebildiği Değerli bir bilgi tabanına erişim hakkı elde etti.

Aynı periyotta Çin için otonom sürüş teknolojileri geliştiren bir firmanın ABD ofisinde de işe giren Wang, Apple’ın Kıymetli otonom teknolojilerini bu şirkete sızdırmaya başladı. Kaynak kodlarına kadar pek Fazla hisli bilginin bu şirkete aktarıldığı belirtiliyor.

Suçlamalar başlayınca Çabucak Wang’ın konutuna baskın yapılmış ve pek Fazla gizli belge bulunmuş. Ne Mevcut ki Wang da bu esnada ABD’den Çin’e kaçmış. eşitlik Bakanlığı 6 başka suçlamadan Wang’ı 10 Yıl mahpus cezasına çarptırdı lakin Wang iade edilirse bu cezayı çekecek. Çinli firmanın ise çaldığı bu teknolojileri ülkesinde hangi firmalara aktardığı bilinmiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir