Endişe yaratan volkan patlaması hakkında AFAD’dan açıklama: Herhangi bir sorun yok

Genel Şub 11, 2023 Yorum Yok
zelzele bölgesinde olduğu tez edilen volkan patlaması, 10 Şubat tarihinden itibaren toplumsal medyada gündem olmuş durumda. AFAD zelzele Risk ve Azaltma genel Müdürü Orhan Tatar, bir müddettir toplumsal medyada dert yaratan “volkan patlaması” hakkında Kıymetli açıklamalarda bulundu.

Bahsi geçen volkanik patlama, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesindeki Kuşkayası dağında meydana geldi. Yayınlanan videolar, dağdan duman çıktığını gösteriyordu. Bölge halkı ve görüntünün yayılmasıyla milyonlarca şahıs bunun bir yanardağ olduğunu düşündü. AFAD, bu husus hakkında resmî açıklamalarda bulundu.

AFAD: Volkanik patlama yok

AFAD zelzele Risk ve Azaltma genel Müdürü Orhan Tatar, mevzuyu gördükleri andan itibaren çalışmalara başladıklarını, bölgeye Sikorsky helikopteriyle takımları gönderdiklerini açıkladı. Yapılan inceleme sonucunda herhangi bir volkanik faaliyet, volkanik kül, volkan patlaması ve gaz çıkışı tespit edilemedi. Tatar, ortaya çıkan dumanların zelzele tesiriyle oluşan Yalın bir kütle hareketinden Dolayı olduğunun altını çizdi. Hasebiyle sav edildiği üzere “2000 C’de kızgın, akışkan karatas(bazalt) püskürterek yanardağ” oluştuğu argümanı gerçek dışı.

Esasında böylesi Aka zelzelelerde kayaların yuvarlanması, toprak ve kaya hareketlerinin bu tip dumanlar çıkarması nihayet derece doğal ve görülen bir şey. Bununla Birlikte AFAD takımlarınca yapılan incelemelerde bu bölgede rastgele bir volkan kayasının da olmadığı, incelenen bölgede kireç taşının olduğu Anlatım edildi.

AFAD artçı sarsıntılar konusunda uyardı

Tatar, yaptığı açıklamada artçı sarsıntıların devam edeceği konusunda halkı uyardı. “Bunların bir kısmı 5’in üzerinde olabilir. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan Irak durmaları gerekiyor.” Bununla Birlikte bölgede yıkılan yahut hasar Meydan binalarda hasar tespit çalışmalarının 1300 takımla yapıldığını aktarıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir