En iyi İngilizce Türkçe çeviri (translate) programları ve siteleri

Genel Mar 28, 2023 Yorum Yok

Yapay zeka, inanılmaz bir süratle gelişiyor. AI, Çeviri kesiminde de ihtilal yaratıyor. Önde gelen dil çeviri sitelerinden Google Translate, hizmete girdiği birinci yıllarda İngilizce’den Türkçe’ye çeviride inanılmaz derecede berbattı. Toplumsal medya platformlarında da Google çeviri sitesinden alınmış, güldüren birçok paylaşım gördük. O vakitler Google’a alternatif gösterilen Yandex de İngilizce Türkçe çeviri başta olmak üzere söz çevirisinde dahi Fazla berbattı. Fakat, günümüzde çevirici siteler epeyce gelişti ve gerek söz gerekse de Tümce Çeviri işinde başarılılar. Bu araçlarla bir web sitesindeki belirli bir kısmı yahut bütün siteyi, bir dokümanı (belgeyi) ve hatta fotoğraftaki (fotoğraftaki) bir yazıyı istediğiniz bir lisana çevirmek nihayet derece kolay ve süratli. Pekala, en uygun Çeviri siteleri ve programları hangileri? Seyahat sırasında da cep sözlüğü olarak kullanabileceğiniz mükemmel çeviri uygulamaları burada.

Türkçe İngilizce ve İngilizce Türkçe çevirici siteler 🌐

Günümüz Çağdaş web tarayıcıları kendi içlerinde Çeviri araçlarına sahipler fakat yabancı bir sözün manalarını öğrenmek yahut cümle çevirisi yapmak için pek İdeal değiller. çeviri yapma siteleribu noktada yardımımıza koşuyor.

İngilizce’den Türkçe’ye Çeviri ya da Türkçe’den İngilizce’ye, Almanca, Rusça, Arapça, Fransızca, İspanyolca üzere farklı lisanlara süratli Çeviri yapabileceğiniz, hakikat düzgün birkaç site var. İşte en Fazla kullanılan İngilizce-Türkçe çevirici siteler 🔽

1️⃣ Google çeviri (Google Translate)

Google Çeviri sitesi, bir sözün yahut cümlenin yanı Dizi evrakları ve bütün web sayfasını istediğiniz lisana çevirmenize Yardımcı olur. Bu çevirici, Biricik tek sözleri yahut cümleleri çevirmek istediğinizde eksiksiz. İster yazarak ister konuşarak yabancı lisanda sözün farklı manalarını süratlice görebiliyor, nasıl söylem edildiğini de öğrenebiliyorsunuz.

Google Translate sitesinin en âlâ özelliklerinden biri, metnin hangi lisanda olduğunu gerçek bir halde algılaması, akabinde anlayacağınız lisana çevirmesi. Google Çeviri sitesi, sırf İngilizce Türkçe yahut Türkçe İngilizce Çeviri için değil Almanca, Rusça Çeviri ve hatta Endonezce üzere Fazla bilinmeyen lisanlardan de metin çeviri yapabildiğinden lisan tespiti özelliği Fazla kullanışlı.

Google Translator’da Çeviri için metni yazabilir, konuşabilir yahut ekran klavyesi kullanabilirsiniz. Çevirinin çevrilen lisanda size okunmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle sözün ne manaya geldiğini öğrenmekle kalmaz, Çehre yüze konuşmada da yararını görürsünüz. Neredeyse hatasız çeviri yapan Google Translate, internetsiz de çalışıyor lakin lisan paketlerini indirmeniz gerekiyor.

Google Translate ile Tümce çevirisi yapma 🔽

 1. Google Çeviri sitesine girin.
 2. Sol bölmede Text (Metin) yazısına tıklayın.
 3. Sol tarafa çevirmek istediğiniz İngilizce cümleyi yazın. (Maks. 5000 karakter)
 4. Sağ taraftan Türkçe’yi seçin.
 5. Google translate, cümleyi otomatik olarak çevirecektir.
 6. Kelimeye tıklayarak alternatif çevirileri görebilirsiniz.

2️⃣ Yandex Çevirici (Yandex Translate)

YandexÇeviri, Türkçe Rusça / Rusça Türkçe çeviri denildiğinde akla birinci gelen sitelerden. Türkiye’de de epey tanınan olan Yandex Translate, pek Fazla lisan ortasında Çeviri yapıyor, Fazla süratli çalışıyor ve sadece metin çevirileri yapmıyor. Web sitelerini, dokümanları (pdf, excel, slaytlar dahil) çevirme ve Özellikle fotoğraflı çeviri yapmak istediğinizde başvurabileceğiniz bir site.

Yandex Translator’ı Biricik seferlik metin yahut Tümce çevirisi için kullanabilirsiniz; yeni bir lisan öğrenmek için de çok kullanılabilir bir sitedir. Bir siteyi çevirdiğinizde anlamadığınız lisandaki sayfa kendi dilinizdeki sayfanın Çabucak yanına konumlandırılır. Böylelikle hangi sözlerin nasıl çevrildiğini görebilirsiniz. Resimden çeviri özelliğini kullandığınızda yakınlaştırarak Ufak metinleri rahatça görebilir, resmi tekrar yüklemeden farklı bir lisana geçiş yapabilirsiniz. Yandex translate sitesinde Biricik seferde 10.000 karaktere kadar metni çevirebilirsiniz.

Yandex ile İngilizce Türkçe fotoğraflı Çeviri yapma 🔽

 1. Fotoğrafı Metin sekmesine sürükleyip bırakın.
 2. Yandex, görseldeki metni otomatik olarak algılayacaktır.
 3. Gerekirse listeden lisanı seçin (İngilizce’den Türkçe’ye gibi).
 4. İndir’e tıklayarak çevrilen görseli bilgisayara indirebilirsiniz.
 5. Resimdeki yazıyı kopyalamak için Metin olarak aç’a tıklayın.
 6. Görsel çeviriyi görmek için Çeviri’ye tıklayın.

3️⃣Microsoft Bing translator (çeviri)

Bing translator, canlı çeviri özelliğiyle öne çıkıyor. Microsoft Translator uygulaması üzerinden yazdıklarınız ve konuştuklarınız karşı tarafa kendi lisanında gidiyor. Tıpkı halde karşı tarafın da yazdıkları ve konuştukları sizin anlayacağınız lisanda iletiliyor. Gerçek vakitli otomatik Çeviri diyebiliriz. Bing Çeviri sitesi ise, sadece metin çevirisi yapmanıza müsaade veriyor; bir görseldeki yahut web sitesindeki yazıları tercih ettiğiniz lisana çeviremiyorsunuz.

Çevirmeniz gereken lisanı bilmediğiniz vakitlerde nihayet derece yararlı olacak otomatik algılama özelliği Bing translator’da da mevcut. Bing çeviricinin hoş yanı, sıklıkla kullanılan sözlerin Türkçe İngilizce çevirisini (veya farklı bir dilde) göstermesi.

4️⃣ Tureng Çeviri (İngilizce Türkçe online sözlük)

Tureng, İng Trk lügat denildiğinde akla birinci gelen sitelerden. Almanca, Fransızca ve İspanyolca lisanları destekleniyor fakat başkalarının bilakis muhakkak lisanlar ortasında Çeviri yapabiliyorsunuz.

Örneğin; Türkçe Almanca Çeviri Tureng sözlükte yapılamıyor. Açıkçası sadece Türkçe İngilizce yahut İngilizce Türkçe söz çevirisine müsaade veriyor. Almanca, İspanyolca ve Fransızca sözlerin İngilizce karşılıklarını öğrenebiliyorsunuz. Her sözün yaygın olarak hangi manada kullanıldığını, konuşma lisanında ne manaya geldiğini, tabir olarak kullanılıp kullanılmadığını da gösteriyor.

Tureng ile metin Çeviri nasıl yapılır 🔽

 1. Tureng sitesine girin.
 2. En Tr (İngilizce Türkçe) seçili olduğundan emin olun.
 3. Kelimeyi yazın.
 4. Çevir butonuna tıklayın.
 5. İngilizce ve Türkçe manaları karşınıza çıkacak.
 6. Kategori altından sözün farklı kullanılış hallerini görebilirsiniz.

5️⃣ DeepL translator

DeepL, İngilizce’yi Türkçe’ye çevirme konusunda hayli başarılı makine Çeviri sitesi. Gerçek düzgün Çeviri yapan sayılı site ortasında olan DeepL translator, söz, Tümce ve doküman çevirisi (sürükle-bırak) yapmanıza müsaade veriyor.

DeepL translator, çevrilecek lisanı otomatik olarak algılıyor; size yalnızca tercih ettiğiniz lisanı seçmek kalıyor. 26 lisan ortasından seçim yapabiliyorsunuz. söz çevrildiğinde daha Çok ayrıntı için (eş anlamlıları, İsim ve Fiil hali gibi) söze tıklamanız kâfi oluyor. Yüksek kalitede çeviriler sunan DeepL’nin pro sürümü de bulunuyor lakin fiyatsız sürüm de epeyce kâfi.

6️⃣ Reverso

Reverso, Yapay hudut ağları aracılığıyla makine çevirisine yönelik yaklaşım olan Sinirsel Makine Çevirisi (NMT) kullanıyor. Verdiği hizmet, çeviriden imla ve dilbilgisi kontrolüne sözlüklere, bağlam denetleyicilerine kadar uzanıyor. Biraz açmak gerekirse, bir sözün sırf İsim ve Fiil olarak hangi manalara geldiğini görmekle kalmıyor, birebir vakitte Tümce içinde nasıl kullanıldıklarını da görüyorsunuz.

Almanca, İspanyolca, İngilizce, Türkçe, Çince üzere tanınan lisanların birçok için Çeviri yapabilen Reverso, 60 milyon etkin kullanıcıya sahip. 26 lisanda metin çevirisi yanında Word, PDF, PowerPoint, Text, Html üzere farklı formatlarda dokümanları de çevirmek için Reverso’yu kullanabilirsiniz.

7️⃣ Cambridge Dictionary

Cambridge çeviri, İngilizce Türkçe lügat siteleri ortasında hayli tanınan ve Çeviri aracı da bulunuyor. Türkçe İngilizce, Arapça Türkçe, Türkçe Almanca, Portekizce Türkçe, Endonezce Türkçe iç olmak üzere birçok Çeviri sitesinde olmayan lisan seçenekleri Cambridge translator sitesinde var. 160 karaktere kadar Tümce çevirisi de yapabiliyorsunuz.

En düzgün İngilizce Türkçe Çeviri programları (uygulamaları) 📲

Google Translate, en güzel Çeviri programı olabilir fakat akıllı telefonunuzda cep lügat vazifesi görecek Öbür kaliteli Çeviri uygulamaları da var. Pekala, Google Çeviri yerine ne kullanılır? İngilizce’yi Türkçe’ye çevirmek iç farklı lisanlarda söz, cümle, evrak çevirisi yapabileceğiniz Çeviri programları arıyorsanız bu listeye göz atmalısınız. İşte Android ve iPhone için en güzel 6 İngilizce Çeviri uygulaması 🔽
 • Sesli lügat (Android, iOS)
 • iTranslate Translator (Android, iOS)
 • SayHi Translate (Android, iOS)
 • Konuş & Çevir (iOS)
 • Scan & Translate (Android, iOS)
 • TextGrabber (Android, iOS)

İngilizce Çeviri kamera ile nasıl yapılır? (Google ve Yandex) 📱

Akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak İngilizce Türkçe Çeviri yapabilirsiniz. Hem Google hem de Yandex ücretsiz kameralı Çeviri yapmanıza müsaade verir. iPhone ve Android telefon kamerası ile İngilizce Çeviri nasıl yapılır? adım adım görelim:

Kamera Çeviri Yandex ile nasıl yapılır 📸

 1. Yandex Translate uygulamasını indirip açın.
 2. Altta “photo” butonuna dokunun.
 3. Galeriden bir görsel seçin yahut yeni bir fotoğraf çekin.
 4. Tarama sürecinden sonra metin çevrilecektir.
 5. Yukarıdan İngilizce Türkçe yahut farklı lisan seçebilirsiniz.

Google Çeviri kamera kullanımı 📷

 1. Google Çeviri uygulamasını indirin ve açın.
 2. Sol ortada kamera simgesine dokunun.
 3. Kameraya erişim müsaadesi verin.
 4. Fotoğraf çekin yahut galeriden resmi seçin.
 5. Metnin çevirisi karşınıza çıkacaktır.
 6. Metin seç ile fotoğraftaki yazıyı seçebilirsiniz.
 7. Türkçe lisan evrakını indirerek internetsiz Çeviri yapabilirsiniz.

İngilizce Türkçe Çeviri mikrofonlu nasıl yapılır 💬

Yandex’in Çeviri uygulaması ile yazmadan, sadece konuşarak bir metni yahut cümleyi çevirebilirsiniz. Android telefon ve iPhone’da İngilizce sesli metin çeviri nasıl yapılır? adım adım görelim:
 1. Telefonunuzda Yandex Translate uygulamasını açın.
 2. Sağ altta dialogue butonuna dokunun.
 3. Mikrofon müsaadesini verin.
 4. Dil simgelerinin altındaki oka dokunun.
 5. Hedef ve kaynak lisan seçimini yapın.
 6. Simgeye dokunun ve yakın uzaklıkta konuşun.
 7. İngilizce Çeviri mikrofonlu bu kadar basit!

İnternette İlgi alanınıza nazaran bilgiye ulaşmak için birkaç dakikanızı vermeniz kâfi. Google, Yandex, Bing ve öteki arama motorlarından istediğiniz bilgiye süratlice ulaşabilirsiniz fakat Sıkıntı şu ki, her ne ararsanız arayın Türkçe kaynağa rastlamanız Fazla sıkıntı. Pekala, hayli ayrıntılı bilgilerin verildiği lakin İngilizce yazdığından pek anlamadığınız siteden bilgiyi nasıl alacaksınız? İşte tam bu noktada İngilizce Türkçe Çeviri siteleri ve uygulamaları devreye giriyor. lisan çevirici sitelerle sırf İngilizce değil, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Arapça, Endonezce, Portekizce ve daha saymakla bitiremeceğimiz lisanda Tümce ve metin çevirisi yapabilirsiniz. Pekala, en düzgün İngilizce Çeviri siteleri hangileri? Bu Kılavuz yazıda metin, cümle, evrak ve kamera çevirisi yaparken faydalanabileceğiniz siteleri listeledik.

Çeviri Programları ve Siteleri Oylama: 5/5 (⭐⭐⭐⭐⭐) Yekün Oy: 1397

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir