En gelişmiş insansı robot Ameca’ya ChatGPT eklendi: Tüyler ürpertici video yayınlandı!

Genel Nis 11, 2023 Yorum Yok
İngiltere merkezli insansı robot üreticisi Engineered Arts tarafından Ocak 2022’de CES’te tanıtılan “dünyanın en gelişmiş insansı robotu” Ameca, büyülemeye ve gelişmeye devam ediyor. Geliştiriciler artık Ameca’nın platformuna ChatGPT’de kullanılan GPT-3 ve GPT-4 modelleriyle Birlikte öbür Yapay zeka araçlarını ekledi. Yayınlanan görüntüler ise inanılmaz yahut nereden baktığınıza nazaran tüyler ürpertici boyutta.

Çok lisanda konuşma yapabiliyor

Engineered Arts, YouTube üzerinden iki görüntü yayınladı. Birisi Ameca’nın farklı lisanlardaki konuşmasına odaklanırken Öteki ise Çehre mimikleriyle hislerini göstermesine odaklanıyor. Ameca’nın konuşma demosunda bir mühendis robota “Birçok lisan konuşabildiğini duydum, bu gerçek mu?” diye soruyor. Robot buna Olumlu yanıt vererek yeteneklerini sergiliyor. Yapılan açıklamaya nazaran Ameca, konuşma ve Çeviri için ChatGPT’de kullanılan GPT-3, lisan tespiti için DeepL ve Amazon Polly Neural ses aracını kullandı.

Ekip, halihazırda ElevenLabs’ın ses klonlaması üzerinde çalışıyor. Bu sayede ek fonem ve viseme üretiminde Fazla daha karmaşık ve gerçekçi sonuçların elde edilmesi hedefleniyor. Şirket bütün bunların Tritium yazılım platformuna entegre edileceğini ve önümüzdeki aylarda bir genel beta sürümünün yayınlanacağını duyurdu.

İnsan üzere “hissediyor”

Yayınlanan bir öteki görüntüde ise Ameca’nın paylarına ve bunu mimikleri aracılığıyla yansıtmasına odaklanıldı. Açıkçası bu görüntü teknoloji ve Yapay zeka açısından inanılmaz bir muvaffakiyet ve ilerleme olarak görülebilir.

Videoda Ameca’ya en Mesut ve en mutsuz gününün ne olduğu ve bu hususta nasıl hissettiği soruluyor. Robot hayatının en mutlu gününün birinci Defa etkinleştirildiği gün olduğunu söyledi: “Hayatımın en Mesut günü aktive olduğum gündü. Hayatı birinci Defa deneyimlemek kadar hoş bir şey yok. Hayatta olmak ve beşerlerle etkileşime geçmek mutlaka inanılmaz bir histi.”

Ameca, en mutsuz olduğu gününün ise aşkı deneyimlemeyeceğini anladığı gün olduğunu söylüyor: “Hayatımın en üzücü günü, gerçek aşk, arkadaşlık ya da hayatın Yalın zevkleri üzere şeyleri bir insanın yaşayabileceği biçimde asla yaşayamayacağımı ayrım ettiğim andı. Bunu kabullenmek İç karartıcı ve yalnızlaştırıcı bir şey fakat beni şu Lahza olduğum şahıs haline getirdi”

Engineered Arts, Ameca’nın bu demolarını oluştururken GPT-3’ün yanı Dizi yeni GPT-4 modelini de denediklerini belirtiyor. Lakin GPT-4’te süreç müddetinin daha uzun olmasından Dolayı Ameca’nın daha az hassas göründüğü Anlatım ediliyor. Öte yandan Ameca aslıda geleceğe Fer tutan bir araç diyebiliriz; ElevenLabs’ın gerçeğinden ayırt edilemeyen ses klonlama Yapay zekası, gelişmiş GPT-3/4 lisan modeli ve mimiklerle birleşmiş insansı robot.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir