Elon Musk’ın 5 yıl önce uzaya fırlattığı Tesla Roadster şimdi nerede?

Genel Şub 12, 2023 Yorum Yok
Bundan beş Yıl Evvel 6 Şubat 2018’de SpaceX, Falcon Heavy roketiyle Elon Musk’a ilişkin olan Tesla Roadster arabasını uzaya fırlatmıştı. Tartışmasız bir biçimde bu, hem Elon Musk hem de yeni geliştirilen Falcon Heavy roketi için zekice hazırlanmış bir şovdu.

O vakitlerde SpaceX, Uzay için güvenilirliğini ve yeterliliğini kanıtlamak zorundaydı. Bir Tesla Roadster’ı ve şoför koltuğundaki model Starman’i uzaya fırlatmak, SpaceX için en güzel reklam yolu muydu bilinmez lakin bunu duymayan kalmamıştı.

Roadster ve şoförü Starman nerede?

SpaceX CEO’su Elon Musk, o vakitler fırlatma sürecinin muvaffakiyet oranını yüzde 50 olarak açıklamıştı. Lakin fırlatma büsbütün meselesiz geçmiş, Roadster ve Starman muvaffakiyetle uzaya çıkartılmıştı. Hatta araç şimdiye kadar Güneş’in etrafında dört kez de dönmüş durumda.

Aracın yörüngesini fırlatılışından beri takip eden whereisroadster.com web sitesine nazaran Roadster, Dünya’dan 325,978,889 km uzakta ve 12.730 km/s süratle bize yanlışsız devinim ediyor. Bu Roadster birebir vakitte menzil garantisini de 70.212 Sefer aşmış durumda. Bununla Bir arada araç, 2035 civarında Mars ile epeyce yakınlaşacak lakin Dünya’ya yaklaşması 2047 ve 2050 yıllarını bulacak.

Araştırmacılar, otomobilin Dünya’ya çarpma mümkünlüğünü bile iddia etmeye çalıştılar. Hakemi olmayan bir makaleye nazaran aracın önümüzdeki 15 milyon Yıl içinde Dünya’ya çarpma mümkünlüğü yüzde 22. Roadster şimdiye kadar uzayda dört milyar kilometreden Çok yol kat etti. Bu arayı başınızda canlandırmak için bir Örnek vermek gerekirse; bu aralık, Dünya’daki bütün yolları 63 Defa sürmeye eş değer diyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir