Elon Musk, resmen Apple’a savaş açtı: Twitter, App Store’dan kaldırılabilir

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Twitter’ı satın aldıktan sonra aldığı türlü türlü kararlar ile hem kullanıcıların hem de Twitter’a reklam verenlerin reaksiyonunu Meydan Elon Musk, Geri adım atmaya pek niyetli görünmüyor. Twitter’ı Nakit kazanan “her şeyin uygulaması” haline getirmek isteyen milyarderin amacinsa bu Sefer Apple bulunuyor.

Elon Musk, birkaç saat Evvel attığı tweet’ler ile Apple’ı gayeye oturttu ve süreç de tam olarak bu noktada ilerlemeye başladı. Musk, Apple’ın Twitter’da reklam vermeyi Aka ölçüde durdurduğunu sav etti. Birebir vakitte Apple için “Amerika’da Anlatım özgürlüğünden nefret mi ediyorlar?” diye sordu ve Apple CEO’su Tim Cook’u etiketleyerek, “Neler oluyor?” diyerek tweet’lerine devam etti.

Musk akabinde Apple hakkında “Apple Öbür Bazen sansürledi?” diyerek “Apple, müşterilerini etkileyen bütün sansür aksiyonlarını yayınlamalıdır.” başlıklı bir anket oluşturarak teknoloji devini adete “sansürcü” olarak itham etti.

“Apple, Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit etti”

Elon Musk bu tweet’lerinden sonra Fazla Farklı ve korku verici bir paylaşım daha gerçekleştirdi. Musk’a nazaran Apple, Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit etmiş lakin bu tehdidin ardında rastgele bir neden belirtmemiş.

Musk öte yandan Apple’ın App Store’da bulunan rastgele bir uygulamanın içerisinden yapılan satın alım yahut rastgele bir finansal süreçten yüzde 30gizli vergi” aldığının altını çizdi.  

Musk, Apple ile hengamesinden galip çıkabilir mi?

Apple, Gartner’a nazaran dünya çapındaki akıllı telefonların sadece %16’sını üretirken, ABD pazarının yarısından fazlasına hakim. Apple’ın kendi uygulama mağazası üzerindeki hakimiyeti, nihayet vakitlerde davalar ve global düzenleyiciler tarafından sorgulandı, lakin Yeniden de Apple, taşınabilir uygulama sanayisinin Aka bir kısmını faal bir biçimde Denetim ediyor.

Apple sırf birçok uygulamanın abonelik gelirlerinden %30’luk bir kesinti yapmakla kalmıyor, tıpkı vakitte uygulamaların mağazasında kalmak istiyorlarsa uyması gereken kendi içerik kontrol siyasetlerini da uyguluyor.

Dolayısıyla Musk’ın söylemlerindeki doğruluk ve haklılık hissesi temelinde güçlü. Fakat Twitter’ın Apple ile bu kuvvetli devirde hengameye girmesi ve App Store’dan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalması toplumsal medya için âlâ sonuçlanmayabilir.

Öte yandan Twitter Blue abonelik hizmeti aylık 8 dolar ve Musk bu fiyatın yüzde 30’unu Apple’a vermek istemiyor, bu açık. Münasebetiyle Twitter ve Musk’ın önünde bir Öbür seçenek daha var. O da Twitter Blue’u uygulama içinden değil bir yönlendirme ile web sitesinden sunabilecek olması. Bildiğiniz üzere bu uygulamayı Netflix de kullanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir