Elon Musk, Microsoft’u dava etmekle tehdit etti

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
25 Nisan’dan itibaren Microsoft‘un toplumsal medya Yönetim aracını kullanan reklamverenler artık Twitter‘a Denetim panellerinden erişemeyecekler. Microsoft’un yaptığı açıklamadan anlaşılıyor ki reklam platformundan Twitter’ı kaldırma nedeni toplumsal medyanın API’sinde ve fiyatlarında değişiklik yapması.

Musk’tan Microsoft’a tehdit

Elon Musk ise bu durumdan rahatsız üzere görünüyor. Musk, paylaşmış olduğu bir tweet’te “Twitter datalarını kullanarak yasadışı eğitim verdiler. Dava vakti. sözlerini kullandı. Musk’ın tehdidi belgisiz olmakla birlikte, OpenAI’nin ChatGPT gibi eserlerin gerisindeki Aka lisan modelini eğitmek için Twitter verilerini kullanması üzerine olduğu anlaşılıyor. Kağıt üstünde OpenAI, Microsoft’un olmasa da firma, 2019’dan bu yana şirkete yatırım yapıyor ve birkaç ay Evvel yatırımın boyutunu Önemli oranda arttırdılar. Bing, Edge ve Microsoft 365 hizmetlerine OpenAI’ın araçlarını ekleyen Microsoft, görünüşe nazaran ipleri elinde tutuyor.

Musk’ın bu noktada Microsoft’u gerçekten dava edip etmeyeceği aşikâr değil, çünkü geçmişte @ElonJet Twitter hesabının yaratıcısı da iç olmak üzere hiç gerçekleşmeyen yasal süreçlerle diğerlerini tehdit ettiğini görmüştük. Microsoft’un reklam platformunun dayanak sayfasının üst kısmında yer Meydan bir iletide şirket, 25 Nisan 2023’ten itibaren “Twitter’ı artık desteklemeyeceğini” söylüyor; bu da şirketlerin artık tweetlerini yahut etkileşimlerini yönetmek için Microsoft’un platformunu kullanamayacağı manasına geliyor. Twitter’ın yeni fiyatlandırma düzenlemesine nazaran, Microsoft üzere Aka şirketler Twitter’ın API’sine erişmek için ayda 42.000 dolara kadar ödeme yapmak zorunda kalabilir. Yeni fiyatlandırma sistemi, Tweetbot üreticisi Tapbots üzere birtakım Ufak geliştiricilerin platformu terk etmesine de neden oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir