Elon Musk, Mars’a insan indirilmesi konusunda yeni bir tarih verdi

Genel Şub 10, 2023 Yorum Yok
SpaceX, Booster 7 olarak bilinen Starship prototipinin, 33 Raptor motorundan 31’i çalışırken test edildiği bir görüntü yayınladı. Elon Musk görüntüye “Starship bizi bir gün Mars’a götürecek” kelamlarıyla yorum yaptı.

Yorumlarda, Elon Musk’ın yanıtladığı bu dönüm noktası niteliğindeki aktifliğin zamanlaması soruldu ve Ünlü teşebbüsçü şu cevabı verdi:

Doğuştan optimist olduğumu itiraf etmeliyim (aksi takdirde SpaceX ve Tesla Mevcut olmazdı), lakin 5 yılın Muhtemel olduğunu ve 10 yılın da kuvvetle olası olduğunu düşünüyorum.”

Musk’ın bu tabirine nazaran, 2028 yılına kadar Mars’a insan inişi Mümkün olacak ve 2033 yılına kadar ise bu senaryo daha da olası hale gelecek.

Musk’ın Mars tarihleri Vakit vakit değişiyor

Musk’ın, Mars keşfi için belirlediği zaman çizelgesinin oldukça sık değiştiğini belirtmek gerek. Daha önce 2022 yılına kadar birinci kargo vazifesinin planladığını ve 2050 yılına kadar da Kızıl Gezegen’de 1 milyon nüfuslu birinci kenti inşa etme kelamı vermişti.

Artık şirketi SpaceX yeniden kullanılabilir bir Uzay gemisi olan Starship‘i geliştiriyor. Kızıl Gezegen’e uçmak üzere tasarlandı ve 100 kişilik kapasitesi var. Şimdiye kadarki bütün testleri Dünya atmosferi içinde gerçekleşti ve maalesef her seferinde başarılı olamadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir