Elon Musk, insanların Mars’a nasıl ineceğini paylaştı

Genel Oca 16, 2023 Yorum Yok
Elon Musk, Twitter hesabında gelecekte insanların Kızıl Gezegene nasıl ineceğine dair inandığı şeyi gösteren bir görüntü paylaştı. Twitter, Tesla ve SpaceX CEO’su’nun paylaştığı görüntüde kısa müddet Evvel gerçekleştirilen USSF-67 görevini tamamlayan iki Falcon Heavy roketinin inişi görünüyor.

Musk, insanları Mars’a bu türlü indirecek

SpaceX tarafından gerçekleştirilen USSF-67 misyonu bir evvelki USSF-44 isimli Falcon Heavy vazifesinde olduğu üzere ABD Uzay Kuvvetleri’nin uydularını taşıyordu. USSF-67 vazifesindeki anne uydu Dünya’nın yaklaşık 35,700 kilometre üstünde konumlandırılacak olan SATCOM 2 (CBAS-2) uydusunu taşıyordu. Bu uydunun yanı Dizi 5 Tane daha askeri Ufak uydular da yörüngeye taşındı. Açıklananlara nazaran öbür uydular genel olarak ABD’nin Cenk uçaklarının Uzay yeteneklerinin ve haberleşmesinin geliştirilmesini hedefliyor.

Bu ortada Falcon Heavy roketlerini SpaceX sıklıkla kullanmıyor. Hatta USSF-44 vazifesinin üzerinden 3 yılı aşkın bir mühlet geçmiş durumda. Bu iki misyonun dışında Falncon Heavy, üç Tane daha uçuş gerçekleştirdi: Haziran 2019, Nisan 2019 ve Şubat 2018. 2018’deki uçuşta Tesla Roadster fırlatılmıştı.

ek olarak, Falcon Heavy aracında 27 adet Merlin motoruyla birlikte 5 milyon libreden Çok bir itiş gücü elde ediliyor. NASA’nın Artemi 1 Ay vazifesinde kullandığı SLS roketi Lahza itibariyle dünyanın en kuvvetli roketi pozisyonunda. Lakin SpaceX, Mars vazifeleri için Starship isminde farklı bir Füze sistemi hazırlıyor ve test ediyor. Starship roketi, insanları Mars’ın yüzeyine indirecek ve 100 tonluk bir kargo kapasitesi sunacak. Starship, 33 Raptor motoruyla fırlatma rampasından 16 milyon librelik şaşırtıcı bir itiş gücüyle fırlatılacak. Lakin şimdiye kadar planlanan uçuş için bir tarih açıklanmadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir