Elon Musk, 5 yıl önce paylaştığı tweet yüzünden yargılanıyor: Konu SpaceX ve Tesla!

Genel Oca 24, 2023 Yorum Yok
Elon Musk, 2018 yılında paylaşmış olduğu bir tweet’ten Dolayı bir Defa daha mahkeme salonuna gitti. Tesla’nın hissedarları tarafından açılan davada Musk, 2018’deki “fon güvenceli” tweet’lerini savunmak için tekrar Şahit kürsüsüne çıktı ve Tesla’yı satın almak için SpaceX hisselerini satabileceğini söyledi.

Elon Musk, Tesla, SpaceX ve Twitter dörtgeni

Elon Musk Pazartesi günü San Francisco federal mahkemesine Tesla’yı 2018’de satın almak için SpaceX paylarını satabileceğini söyledi. Musk, halihazırda olduğu üzere 2018’de de iki şirketin CEO’su pozisyonundaydı.  

Musk, 2018’deki tweet’inde Tesla’nın paylarını senet başına 420 dolar karşılığında Özel olarak almak için “fon sağladığını” ve mutabakat için yatırımcı takviyesinin doğrulandığını söylemişti. Musk’ın bu telaffuzları borsa dolandırıcılığı nedeniyle Tesla hissedarları tarafından dava edilmişti. Çünkü yatırımcılar, Musk’ın o periyottaki açıklamaların kendilerine milyarlarca dolar kaybettirdiğini sav ediyor. Davanın ikinci ayağında Musk, yapmış olduğu telaffuzları savunmak için bir Sefer daha Şahit kürsüsüne çıkarak bu kelamlarına açıklık getirdi.

Musk’a nazaran “güvence altına alınan fon” esasında SpaceX’te bulunan hisseleri manasına geliyordu. Hasebiyle Musk, finansman kapısı olarak SpaceX’in paylarını o periyotta satabileceğini sav ediyor. Öte yandan Musk’ın 2018’deki tweet’lerinde bahsettiği finansmanın Suudi Arabistan’a ilişkin olan halk Yatırım Fonu’ndan geleceği tez ediliyordu. Hatta Musk’ın “420 dolar” olarak belirttiği şeyin tanınan kültürde esar manasına geldiği de argüman ediliyor lakin Musk bu iddiayı mahkemede yalanladı ve bunun bir Tesadüf olduğunu belirtti.

Halihazırda dava süreci devam ederken bahsi geçen satın alma hiçbir Vakit yaşanmadı. Musk ise yalnızca bir olasılıktan bahsettiğini Anlatım ediyor. Yani, Tesla’yı bir Özel şirket haline getirmek isteseydi SpaceX paylarını o Devre satabileceğini söylüyor. Hakikaten Musk, Twitter’ı satın almak için Değerli ölçüde SpaceX payı satmıştı. Bu ortada Musk davayı kaybederse yüklü bir tazminatla karşı karşıya kalacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir