Elektrikli otomobillerin kritik batarya bileşeni yerlileştirildi

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Elektrikli arabaların en Değerli bileşeni hiç elbet ki sahip oldukları bataryalar. Lakin bu bataryaların fizik ve kimyanın bir getirisi olarak birtakım dezavantajları bulunuyor. var lityum iyon bataryaların sıcaklık konusunda hassasiyeti bulunuyor ve buna bağlı olarak performanslarını kaybedebiliyorlar. Bunun önüne geçilmesi için tasarlanan bir batarya ekipmanı Nanografi AŞ tarafından yerlileştirildi.

Lityum iyon bataryalar çok yüksek sıcaklıklarda ve düşük ısılarda performans kaybına uğruyor. Bunun önüne geçmek için elektrikli arabalarda batarya ısıtıcıları kullanılıyor. Ankara merkezli savunma endüstrisi ve yüksek teknoloji şirketi Nanografi AŞ, bu sorun üzerinde bir müddettir çalışıyordu ve firma, kısa bir mühlet Evvel geliştirdikleri eseri paylaştı.

Batarya ısıtıcılar temelinde yalnızca elektrikli arabalarda kullanılmıyor, Türlü endüstriyel uygulamalar, medikal sanayiler, elektronik, tarım ve havacılık üzere dallarda Önemli kıymete sahipler. Geliştirilen bataysa ısıtıcısı, 1,5 milimetre kalınlığında, 10 bin saate kadar dayanıklı ve eksi 60 dereceden 250 dereceye kadar yüksek mukavemet gösteriyor. Nanografi’ye nazaran kendi eserleri ithal eserlere kıyasla daha performanslı.

3 milyar dolarlık pazar

Nanografi AŞ İş Geliştirme Uzmanı Kevser Feyza Alptekin, Özellikle mobilite halindeki araçlarda kış kaidelerinin batarya performansının düşmesine yol açtığını söyledi. Alptekin, yerli batarya ısıtıcı ile yalnızca elektrikli araçlarda bataryayı sıcak tutmanın hedeflenmediğini tıpkı vakitte daha yeterli enerji tasarrufu sağlamaya, aşınmayı azaltmaya ve motoru soğuk hava hasarlarından korumaya Yardımcı olunduğunu belirtti.

Alptekin’e nazaran halihazırda yalnızca batarya ısıtıcısı için belirtilen 3 milyar dolarlık bir piyasa Laf konusu ve bunun önümüzdeki 10 Yıl içinde 5 kat artması bekleniyor. Bu eserde büsbütün dışa bağımlı olan sanayinin yer bir alternatife sahip olması Değerli bir kazanım pozisyonunda. Bununla Birlikte batarya ısıtıcısının Gerekli testlerinin tamamlandığı ve teknolojinin Amade olduğu aktarılıyor.

Türkiye, nihayet yıllarda yenilenebilir güç ve güç depolama alanında Kıymetli adımlar attı. Bu alanda atılan adımların Yan eserler ile genişletilmesi sanayideki İhracat potansiyelini artırması beklenebilir. ek olarak halihazırda Togg için batarya üretimi gerçekleştirilen Siro Energy, 24 Nisan’da, batarya hücrelerinin de geliştirileceği 20 GWs kapasiteli Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün inşasına başlayacak. Batarya teknolojileri alanındaki yatırımlar, rekabet için Önemli değere sahip olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir