Dünya üzerinde 8 milyar insan var: Gezegenimiz ne kadar nüfusu kaldırabilir?

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
15 Kasım 2022 tarihinde dünya nüfusu 8 milyarı aştı ve bu Birleşmiş Milletler tarafından da onaylandı. İnternet üzerinde nüfus istatistiklerini gerçek vakitli olarak gösteren çevrimiçi sayaçlar da var durumda.

Gezegenimiz hiçbir Vakit bu kadar kalabalık olmamıştı. ilim beşerlerine göre Homo sapiens‘in gelişiyle Bir arada Dünya’da 100 ila 10.000 insan yaşadı. İnsanların sayısının ikiye katlanması ise 35.000 yıl sürdü.

Sonra tarım geldi. O vakitler gezegende 1 ila 10 milyon ortasında insan yaşıyordu ve bu sayının ikiye katlanması 1.500 Yıl sürdü. 16. yüzyıla gelindiğinde, nüfusun iki katına çıkması için gereken mühlet 300 yıla indi ve 19. yüzyılın sonunda bu müddetin 130 yıldan Çok olmaması gerekiyordu.

1930’dan 1974’e kadar, dünya nüfusu yalnızca 44 Yıl içinde yine ikiye katlandı. Bu zincir devam edecek mi?  Peki gezegenimizin kaldırabileceği insan sayısının bir sonu Mevcut mı?

Dünya ne kadar nüfusa dayanacak?

1679 yılında Antoni van Leeuwenhoek (Hollandalı bir tabiat bilimci) gezegenimizin 13,4 milyardan Çok insanı barındıramayacağını öngörmüştür. Antoni yalnızca bölgesel özellikleri dikkate aldığı için modern ilim insanları bu görüşe katılmamaktalar.

Uzmanlar artık Dünya’nın aşırı nüfus artışına katkıda bulunan üç faktör tanımlıyor:

  • Basit: İnsan sayısının yaşam alanına oranı (Antoni van Leeuwenhoek’un bahsettiği şey);
  • Rejeneratif: İnsanların kaynakları ne kadar tükettiğini ve istikbal için ne kadar rezervle devam edeceğini hesaplar;
  • Ölçeklenebilirlik: Nüfus artış suratının, yeni kaynaklar için fırsatlar ve kaynakları artırma potansiyeli sağlayan ilerleme suratına oranı.
Biz ikinci faktörle ilgileniyoruz. Dünya’nın kaynakları sınırlı ve bu bir gerçekt. Daha Çok insan varsa, yenilenme kabiliyetine Karşın bütün güç, yiyecek ve su tükenecektir. ilim insanları bu türlü bir durumda nüfus sonunun 25 milyar şahıs olacağını argüman ediyor. Bu eşik aşıldığında, gıda tükenecek ve nüfus doğal olarak azalacak.

Şu anda ne biliyoruz?

Birleşmiş Milletler’e nazaran 2037’de 9 milyar insan olacak ve 2080’de gezegende 10,4 milyar insan yaşayacak. BM Nüfus Kısmı, 10 milyar hududunun 2100 yılına kadar değişmeyeceğini söylüyor. ilim insanları daha fazla sayı vermemekte. Patrick Gerland (BM temsilcisi) demografi uzmanlarının geleceğe baktıkça iddialarının daha belirsiz hale geldiğini vurguluyor.

ilim insanları şu anne kadar Dünya’nın kaç beşere yeteceği konusunda Kesin bir sayı vermeye cesaret edemediler. Bu sayı, kaynaklarımızı nasıl ürettiğimize, tükettiğimize ve yönettiğimize bağlı olarak değişebilir. Birçok şahıs gezegenimizde 10 milyardan Çok insan olmayacağı konusunda hemfikir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir