DM ne demek? Instagram ve Twitter’da DM atmanın anlamı

Genel Oca 12, 2023 Yorum Yok

Sosyal medya platformlarında gezinirken, “DM’den yazın”, “DM atmak yasak!” “DM’den yürümek” üzere sözlerle karşılaşmışsınızdır. Çabucak her toplumsal ağda kullanıcıların birbirleriyle Özel olarak mesajlaşmasını sağlayan bir direkt iletileşme sistemi var. Bu sistemde; Instagram, Facebook, Twitter, TikTok yahut Öbür bir mecrada bir bireye direkt ileti gönderdiğinizde içeriğini sırf siz ve Müşteri görebiliyor. Üstelik sadece kullanıcılar değil, işletmeler de abonelerine ve müşterilerine dayanak vermek için DM sistemini kullanıyor. Pekala, DM ne demek? Direct Message nasıl atılır? İşte dijital dünyada direkt bildiri manasına gelen DM hakkında bütün merak edilenler:

DM ne demek ❌

DM terimi, Direct Message yani Türkçesiyle Direkt Mesajkelimelerinin baş harflerini temsil ediyor. DM nedir kısaca açıklamak gerekirse; DM, direkt bildiri manasına geliyor ve toplumsal medyada Özel bildiri göndermek için kullanılan bir araç.

Bir bildirinin bir kullanıcıdan başkasına Özel olarak gönderilmesi manasına gelen DM, internette her türlü bağlantının kısaltılmış hali. DM terimi Twitter’dan geliyor lakin kısaltma bugünlerde Instagram iç birçok platformda kullanılıyor. Sırf toplumsal ağlarda takip ettiğiniz bireylerle Özel olarak iletileşmek için değil, bir marka yahut işletmeyle süratli ve kolay bir formda bağlantıya geçmek istediğinizde kulanacağınız bir irtibat aracı. Doğrudan ileti göndermek, e-posta göndermeye benziyor lakin karşı taraftan Fazla daha süratli formda Karşılık alabiliyorsunuz.

Instagram ve Twitter’da direkt ileti nedir ✏️

Instagram’da DM, kısaca direkt iletileşme manasına gelmektedir. Yani Öbür bir kullanıcı ile direkt ve Özel olarak irtibat kurma formu diyebiliriz. DM yani Türkçesiyle direkt bildiri sözü, Twitter’da da birebir manaya gelmektedir.

Instagram ve Twitter’da kullanıcılar, birbirlerini takip etmek zorunda kalmadan platformdaki rastgele birine bildiri gönderebiliyor. Bu Cin iletiler, Facebook’ta olduğu üzere bildiri Dilek klasörüne gidiyor, onaylanması durumunda iletileşme başlıyor.

Facebook’ta DM nedir 💬

Facebook’ta DM atmak; kısaca Özel bildiri göndermek demektir. Facebook kullanıcıları, Dost olmasalar bile herkese direkt ileti gönderebiliyor. Bu bildiriler, alıcının konuşmaya devam etmesi için onaylaması gereken ileti İstek klasörüne gidiyor. Facebook Sayfaları, sırf kendi sayfalarını takip eden hesaplara direkt ileti gönderebiliyor. Ayrıyeten “mesajla yanıtla” özelliğini kullanarak yakın vakitte etkileşimde bulunan rastgele bir kullanıcıya yorumlar aracılığıyla direkt bildiri gönderebiliyor.

TikTok’ta direct message ne demek 🎉

TikTok’ta DM nedir kısaca yanıtlamak gerekirse; DM, TikTok’ta direkt bildiri gönderme manasına gelir. Direkt İleti ya da DM üzerinden kullanıcılar platformda birbirleriyle ilişki kurabiliyor.

Direkt bildiriler, platformda herkesin görebildiği yorumların bilakis sırf bir şahsa gönderiliyor ve bu şahıs tarafından görülüyor. TikTok’ta DM, öteki toplumsal medya platformlarından farklıdır; aşikâr durumlarda DM gönderilmenize müsaade verilmez.

DM atma (Direkt bildiri gönderme) nasıl yapılır ➡️

Toplumsal medya kanallarında işletmeler, markalar ve bireyler, takipçileriyle Özel ve süratli bağlantı kurmak için DM sistemini kullanıyor. DM atmak, e-posta göndermeye kıyasla daha kolay ve süratlidir. Ayrıyeten hiç tanımadığınız biriyle bağlantıya geçmenin yoludur.

Direkt iletiler, Instagram, Twitter, Messenger, TikTok iç bütün toplumsal File uygulamalarında var lakin DM göndermek için aşikâr ayarları yapmanız gerekiyor. Pekala, DM nasıl atılır? İşte izlemeniz gereken adımlar:

Instagram’da DM’den bildiri nasıl atılır 🔽

Instagram’da telefondan DM atmak içinyapmanız gerekenler şöyle 🔽
 1. Instagram uygulamasını açın.
 2. Sağ üstte messenger simgesine tıklayın.
 3. Ardından kalem simgesine dokunun.
 4. DM göndereceğiniz kişinin kullanıcı ismini yazıp direkt bildirinizi gönderin.

Kişinin profiline girip bildiri butonuna dokunarak da DM gönderebilirsiniz. Instagram’da DM göndermek için o kişiyi takip etmeniz gerekmiyor. Tüm bu adımları izlemenize Karşın DM gönderirken Sıkıntı yaşıyorsanız Instagram DM çöktü mü diye Denetim etmeyi de unutmayın.

Instagram DM kapatma nasıl yapılır 🚫

Instagram’da takip etmediğiniz bireylerden DM almak istemiyorsanız DM kapatmak için yapmanız gereken şöyle: Instagram ayarları > zımnilik ayarları > bildiri denetimleri > ileti istekleri kısmını “sadece takip ettiğin kişiler” olarak ayarlayın.

Twitter’da DM nasıl atılır 🔽

Twitter’da DM nasıl gönderilir merak edenler için;​​
 1. Solda gezinti çubuğunda İletiler simgesine tıklayın.
 2. Yeni bildiri butonuna tıklayın.
 3. Direkt bildiri göndereceğiniz kişinin ismini yahut kullanıcı ismini girin.
 4. Sonraki’ne tıklayın.
 5. Mesaj kutucuğuna göndermek istediğiniz iletisi yazın.
 6. Twitter’da DM atmak bu kadar basit!

Sizi takip eden herkese DM gönderebilirsiniz. Takip etmediğiniz bireylerden DM almamak için, Öbür bir deyişle DM kutusunu kapatmak için “herkesten ileti isteğine müsaade ver” seçeneğini kapatmalısınız.

Facebook’ta direkt bildiri atma 🔽

Facebook uygulamasından DM atmak için;
 1. Ev simgesine tıklayın, akabinde Messenger’a tıklayın.
 2. Yeni bir bildiri başlatmak için kalem simgesine tıklayın.
 3. Alıcı kısmına Facebook’ta ileti göndereceğiniz arkadaşınızın ismini yazın.
 4. DM göndermek istediğiniz kişiyi seçin.
 5. Mesajınızı Edebiyat ve göndermek için tayyare simgesine tıklayın.
 6. Facebook’ta Özel ileti gönderme bu şekilde!

Facebook’ta telefondan DM göndermek için öncelikle Messenger uygulamasını indirmeniz gerekir. Messenger, sadece Facebook arkadaşlarınızla iletileşmek, Özel bildiri göndermek için kullanabileceğiniz bir uygulama olup Facebook hesabınıza bağlıdır.

TikTok’ta Özel bildiri nasıl atılır 🔽

TikTok’ta biriyle karşılıklı takipleşiyorsanız, DM göndermek için sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz:
 1. TikTok uygulamasında Gelen Kutusu’na dokunun.
 2. Üstte direkt bildiri butonuna dokunun.
 3. Özel bildiri göndereceğiniz kişinin ismine dokunun.
 4. Mesajınıza emoji, GIF, sticker ekleyebilirsiniz.
 5. Gönder butonuna dounun.
 6. TikTok’ta Özel ileti göndermek bu kadar hızlı!

TikTok’ta DM nasıl açılır? sorusu da Fazla geliyor. DM kutusunu açmak için; profilinize, akabinde menüye dokunup saklılık altında direkt iletilere gelin ve size kimlerin ileti gönderebileceğini seçin. Herkes olarak ayarlarsanız, takip etmediğiniz bireylerden de DM gelir lakin bildiri Dilek kısmına düşer. Önerilen arkadaşlar yahut karşılıklı takipleştiğiniz bireyler olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu Kılavuz yazıda Instagram, Twitter, TikTok başta olmak üzere toplumsal medyada sıklıkla kullanılan tabirlerden DM ne demek, açılımı nedir? açıkladık. Ayrıyeten DM atmak ne manaya geliyor yanıtladık. Biri size “DM’den yazın” dediğinde ne yapacağınızı artık biliyorsunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir