Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anakart Driverları
  4. »
  5. Dizüstü RAM bellekler için yeni standart geliştiriliyor

Dizüstü RAM bellekler için yeni standart geliştiriliyor

admin admin -
15 0
Uzun yıllardır dizüstü bilgisayarlarda kullanılan SO-DIMM hafıza standardı bugün kapasite ve Hız sonlarını yetişmekte zorluk çekiyor. Üreticilerin alternatif arayışlarında ise CAMM standardı öne çıkıyor.

CAMM hafıza standart olacak mı?

Dell tarafından geliştirilen ve Amel istasyonlarında kullanılmaya başlanan CAMM (Compression Attached Memory Module) hafıza modülleri bilgisayar dünyasının dikkatini çekti. JEDEC standart belirleme tertibinin da iç olmasıyla yaygın bir platform olması yolunda birinci adım atıldı.

CAMM modül teknolojisi klâsik SODIMM dizaynlarına nazaran yüzde 57 daha ince ve bu incelikte 128GB düzeyine kadar kapasite barındırabiliyor. CAMM modülünde birden Çok hafıza zarı Biricik bir devir kartı üzerinde toplanıyor ve modül Biricik bir yüzde yer alıyor. 16GB DDR5 düzeyinden 128GB DDR5 düzeyine kadar değişen hafıza kapasiteleri kullanılıyor.

Her devir kartı CAMM sıkıştırma teması ile anakarta bağlanıyor. Yeniden her modülde kendi programlanabilir hafıza devir kartı mevcut. CAMM modülleri standart ilişkiye gereksinim duyulması halinde SODIMM kontaklarına da yer verebiliyor.

DDR5 SO-DIMM bellekler yalnızca 6400MT/s suratlarına kadar çıkabiliyor lakin CAMM modülleri bunu Fazla daha ileriye taşıyacak. Dell’in birinci örneklerinde 4800MHz frekanslar kullanılmış. Dell’in 0.5 versiyonu olarak isimlendirdiği bu örneklerin sonrasında ise suratlar daha da artacak.

CAMM modüllerin geliştirilmesinde 32 firmanın yer aldığı ve bunlardan birisinin Apple olduğu belirtiliyor. Yani Dell haricinde CAMM hafıza modüllerini pek Fazla farklı dizüstü modelinde de görme fırsatımız olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir