Dikkat! Sahte MSI Afterburner, kripto para madenciliği yapıyor ve şifrelerinizi çalıyor olabilir

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Sisteminiz yavaş çalışıyorsa, kurmuş olduğunuz MSI Afterburner’ın yasal bir sürüm olup olmadığını Denetim etmenizde fayda var. Çünkü Cyble İstihbarat ve Araştırma Laboratuvarı (CRIL) kısa bir mühlet evvel, sahte MSI Afterburner yazılımı aracılığıyla yapılan yeni kimlik avı sürecini ortaya çıkardı.

Sahte MSI Afterburner ile madencilik yapılıyor

Cyble, yaptığı araştırmada Düzmece MSI Afterburner yazılımının olduğu yaklaşık 50 adet web sitesi keşfetti. Düzmece Afterburner yazılımı kripto Nakit madenciliği ve şifre bilgilerinin çalınmasında kullanılıyor. Öte yandan MSI Afterburner piyasadaki en güzel ekran kartı izleme, ayarlama ve Hız aşırtma uygulamaları ortasında yer alıyor, münasebetiyle MSI’ın bu yazılımının taklit edilmesi pek de şaşırtan değil.

MSI Afterburner üzere Düzmece yazılımlar e-postalar, reklamlar, forumlar ve Türlü web siteleri aracılığıyla dağıtılıyor. Oluşturulan web siteleri ise resmi MSI’ın resmi Afterburner yazılımının indirme sayfasına benziyor. Öte yandan dikkatli kullanıcıların ise Düzmece web sitesine girdiklerini Meydan isimlerine bakarak ayrım edebilecekleri bildiriliyor.

Resmi site üzere görünen taklit siteler kullanılıyor

Cyble, msi-afterburner-download.site, msi-afterburner.download ve mslafterburners.com üzere birtakım Düzmece Meydan isimleri kullandıklarını belirtiyor. Düzmece MSI Afterburner suram belgesi (MSIAfterburnerSetup.msi) çalıştırıldığında, legal Afterburner programı kurulacaktır. Bununla Birlikte suram belgesi bir ekip Üzücü maksatlı yazılımı da yüklüyor.

Öte yandan standart bir kullanıcının ise madencilik yapan yazılımı ayrım etmelerinin epeyce güç olduğu belirtiliyor. Çünkü sistem sömürüsü oyunlarda yahut ağır uygulamalar sırasında çalışmıyor. Sistem boşta olduğunda devreye giriyor ve bütün işlemci kaynaklarını kullanarak madencilik yapmaya başlanıyor. Kullanıcıların kaynak izleyici programlar ve antivirüs uygulamaları sayesinde ziyanlı yazılımı tespit edebilecekleri belirtiliyor. Şayet MSI Afterburner yahut rastgele bir yazılım indirecekseniz kesinlikle uygulamanın resmi sitesini kullanmaya İtina göstermenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir