Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Devrim niteliğindeki yeni pervane tasarımı hem ses hem de performans sorununu çözecek

Devrim niteliğindeki yeni pervane tasarımı hem ses hem de performans sorununu çözecek

admin admin -
25 0
Pervaneler, çoklukla hava yahut su üzere bir akışkanı almak ve bu akışkanı itmek için dönme hareketi yapmak üzere tasarlanmışlardır. Temelinde günümüzdeki pervane dizaynlarının Arşimet’in vidasından esinlendiği ve muhtemelen Arşimet’ten binlerce Yıl Evvel eski Mısır’da kullanıldığı düşünülüyor.

Bununla Bir arada pervane dizaynlarında ise Fazla uzunca bir müddettir devrimsel değişiklikler yaşanmadı. Pervaneli uçaklar hala daha Wright kardeşlerden beri verimlilik noktasında pek bir değişiklik göstermedi. Benzeri sorun gemi ve teknelerde kullanılan pervanelerde de var.

Drone ve hava araçları için Kıymetli gelişme

Fakat radikal bir tasarım değişikliği hem verimlilik hem de ses meselelerini çözmek için geliyor. MIT‘nin Lincoln Laboratuvarı‘nda ortaya çıkan bu devrimsel dizaynın radikal bir formda gürültü faktörünü azalttığı görüldü. Lincoln Laboratuvarı’nın Yapısal ve Termal Akışkanlar Mühendisliği Kümesinde kıdemli bir işçi olan Dr. Thomas Sebastian, yeni tasarım sayesinde pervanelerin havada daha az girdap oluşturduğu ve bunun sesi azalttığını Anlatım ediyor.

Ekip bu tasarımı yalnızca ses konusunda test etmedi, birebir vakitte performans noktasında da bir sıra testler gerçekleştirdi. DJI’ın bir drone modelinde yapılan testlerde bu toroid dizaynlı yenilikçi pervanelerin daha Çok itme gücü ürettiğini buldu. Öte yandan bu pervane dizaynının güvenlik açısından da daha uygun olduğu söyleniyor.

Elbette MIT’nin yapmış olduğu testler Ufak ölçekli ve Aka ölçeklerde performans ve verimliliğin ne seviyede olacağını söylemek imkansız. Bununla Birlikte elektrikli VTOL hava taksilerinin gelecekte yaygınlaşacağı düşünüldüğünde ve var pervane formunun yüksek ses ürettiğini göz önüne aldığımızda bu alandaki yenilikçe pervane dizaynlarının Kıymetli olabileceğini düşünüyoruz. Bu ortada grup halihazırda pervanenin patentini almış durumda ve MIT, ilgili üreticilere lisans vermeye Amade üzere görünüyor.

Benzer bir tasarım suda daha Aka avantaj sağlıyor

Sharrow Marine, benzeri bir yaklaşım sayesinde standart kanatlar yerine toroidal döngüler kullanan tekne pervanelerinden açıkçası inanılmaz sonuçlar aldığını belirtiyor. Birkaç Yıl süren geliştirmenin akabinde şirket, pervanelerini yüzlerce standart pervaneye karşı test etti ve aradaki ayrım hayli büyük.

Sharrow Marine’in pervane tasarımı, Fazla daha Çok suyu emerek yüksek bir itki gücü açığa çıkarıyor. Düşük ve orta aralıklı RPM’lerde yeni pervane tasarımı iki kata kadar verimlilik vadediyor. Hatta ve hatta bu pervane tasarımı yakıt tüketimini de yüzde 20 oranında azaltıyor. Sharrow Marine birebir vakitte Sharrow MX olarak isimlendirdiği yeni pervane tasarımı sayesinde teknelerdeki yunuslamanın da azaldığını Anlatım ediyor.

Hemen aşağıdaki videoda ses faktöründeki Önemli azalmayı da görebilirsiniz. Sharrow Marine, bu pervanesini rastgele bir dıştan takma motora takılabileceğini söylüyor. Firma halihazırda pervanelerinin satışına da başlamış durumda.  Ancak Biricik Sıkıntı maliyet üzere görünüyor. Çünkü klasik pervaneler 500 dolar civarına bulunabilirken Sharrow MX için istenen fiyat 5000 dolar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir