Deprem bölgesindeki evin hasar durumunu öğrenme: Hasar sorgulama nasıl yapılır?

Genel Şub 11, 2023 Yorum Yok
Kahramanmaraş merkezli sarsıntıda birçok yapı yerle bir olurken kimileri hasar aldı, kimileri ise yıkılacak durumunda. Vatandaşlar, konutlarının az hasarlı mı, orta hasarlı mı yoksa yıkılacak durumda mı olduğunu merak ediyor. Evin hasar durumu nasıl öğrenilir? e-Devletten hasar sorgulama ile konutun hasar durumu basitçe öğrenilebiliyor.

e-Devlet’ten hasar sorgulama nasıl yapılır 💡

  1. eDevlet hasar tespit sorgulama sayfasını açın.
  2. Oturduğunuz adresin durumunu öğrenmek için ikametgah ile başlayan seçeneğe tıklayın.
  3. Binanızın hasar durumu gösterilecektir.

Hasar tespit sorgulama sitesi ile meskenin hasar durumunu öğrenme 🔽

  1. Bakanlığın hasar tespit sorgulama sitesine girin.
  2. Adres bilgilerini girin ve Uzaklık butonuna tıklayın.
  3. Binanızın ne derece hasarlı olduğu bilgisi çıkacaktır.

Hasar tespit nedir ❓

Hasar tespit ne manaya gelir? Hasar tespit, meydana gelen zelzele üzere afetler sonrası mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından sarsıntının binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak kıymetlendirilerek hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı yahut ağır hasarlı/yıkık olarak sınıflandırılması sürecidir.

Az hasarlı yapı ne demek 🏡

Depremde az hasarlı yapı ne manaya gelir ve az hasarlı binada oturulur mu?Az hasarlı bina, zelzele nedeniyle binanın boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. Yetkililere nazaran, bu binada oturmada bir sakınca yoktur.

Orta hasarlı yapı ne demek 🏠

Depremde orta hasarlı yapı nasıl olur ve orta hasarlı binaya girilir mi? Orta hasarlı bina, zelzele nedeniyle binanın duvarlarındaki yarıklar ile taşıyıcı elemanlardaki ince çatlakların olduğu binalar olarak kıymetlendirilir. Orta hasarlı yapıda taşıma gücündeki azalma giderilmeden (yapı onarılmadan) ya da güçlendirilmeden binada oturulması önerilmez. Meskenin de boşaltılması gerekir.

Ağır hasarlı yapı ne demek 🏘️

Ağır hasarlı yapı nasıl olur ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? Ağır hasarlı bina, zelzele nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının/ayrılmaların olduğu binalardır. Ağır hasarlı yapıların onarılmaz taşıma gücü kaybı ve Geri (dayanım ve ekonomik açısından) alınamaz hasarları olan binalar olarak tanımlanır. Ağır hasarlı binadan eşya alınması önerilmez.

Acil yıkım kararı olan binalar 🏚️

Acil yıkılacak binalar, zelzele nedeniyle binanın taşıyıcı elamanlarının Aka oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen yahut büsbütün yıkıldığı binalardır. Hiçbir halde kullanılması Muhtemel olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez.

T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Uzmanlarımız ile hasar tespit çalışmaları bütün vilayetlerde çalışmalar devam ediyoruz. Şu anne kadar ülke genelinde 122 bin 141 yapı ve 66 bin 58 Müstakil kısmın yıkık yahut ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Gaziantep’te 4 bin 475 bina, 12 bin 423 mesken Mesken ve Amel yeri ağır hasarlı ve yıkık olarak tespit edilmiştir. Bu tespitler yapılmadan katiyen binalara girilmemesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Ağır, orta ve yıkılmış binalara girilemez. Az hasarlı ve hasarsız binalara da tespit çalışmaları bittikten sonra kullanabileceğini Anlatım etmek istiyorum’’ dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir