Çinli teknoloji devi deepfake videolar satmaya başladı

Genel May 03, 2023 Yorum Yok
Deepfake‘ler insanları endişelendiren Yapay zeka ile ilgili bir Öbür alan. Gerçek olmayan fotoğraf, görüntü yahut ses malzemelerinin üretimine verilen isim olan deepfake, Özellikle Siyaset alanında Önemli riskler oluşturuyor. Fakat Çinli teknoloji devi Tencent, görece düşük bir fiyat karşılığında rastgele birinin deepfake’ini yaratmayı Teklif ediyor.

Sadece 145 dolara Düzmece görüntü üretimi

Tencent’in Yan kuruluşu Tencent Cloud tarafından geçen hafta başlatılan hizmet, Laf konusu kişinin en az üç dakikalık görüntüsüne ve 100 cümlelik konuşmasına sahip olması şartıyla rastgele bir kişinin yüksek çözünürlüklü deepfake’ini oluşturabiliyor. Şirket bunun için ise 145 dolar fiyat talep ediyor. 24 saat üzere kısa bir müddette istenen kişinin belden üstü yahut bütün bedeni deepfake olarak oluşturuluyor. Bu ortada hizmet hem Çince hem de İngilizce olarak sunuluyor.

Tencent, Yapay zeka tarafından yaratılan bu bireylerin Çin’de Fazla tanınan olan canlı yayın reklamlarında sunucu olarak kullanılabileceğini, yani gerçek bir kişinin sunuculuk yapması için Nakit ödenmesine gerek kalmayacağını söylüyor. Şirket, yaratılanların doktor, avukat ve öbür profesyoneller olarak da kullanılabileceğini söylüyor.

Deepfake sanal beşerler için firma çeşitli seçenekler de sunuyor: 3D olarak gerçekçi, yarı gerçekçi ve çizgi sinema tarzları yahut 2D olarak gerçek şahıs ve çizgi sinema tarzları. Müşteriler görüntülerin arka planlarına ve dijital insanın tonuna karar verebiliyor. Tencent Cloud Akıllı İnsan Eserleri genel Müdürü Chen Lei, şirketin deepfake’leri oluşturmak ve satmak için tam otomatik bir “AI + Dijital Akıllı İnsan Fabrikası” platformu oluşturmayı hedeflediğini söyledi.

Çin bu alanda lider

Öte yandan Çin, deepfake kullanımı bakımından dünyada Aleni Aralık başı çekiyor. Devlete ilişkin People Daily haber kuruluşu, bütün Yıl boyunca 7/24 haber sunan Ren Xiaorong adında yapay zeka tarafından yaratılmış bir sunucuya sahip. Şayet hatırlayanlarınız yahut takip edenleriniz varsa Çin 2022 Kış Olimpiyatları sırasında sanal sunucular da kullanılmıştı.

Deepfake’ler, yetişkin sinema aktrislerinin yüzlerini Hollywood yıldızlarıyla değiştirmek için birinci Defa kullanıldıklarından beri tartışmalara neden oluyor. Yetişkin içerik siteleri ve toplumsal medya platformları deepfake görüntüleri yasakladı lakin bu içerikler giderek Fazla daha gerçekçi hale geliyor. Hatta dolandırıcılar kişinin toplumsal medyasından topladığı görüntü ve sesler ile deepfake’ler oluşturup fidye taleplerinde bulunuyor. Bu nedenler gördüğünüz yahut duyduğunuz internet içeriklerine her Vakit kuşkuyla yaklaşmak ve kaynağı doğrulamak Aka Ehemmiyet arz ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir