Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anakart Driverları
  4. »
  5. Çin’e uygulanan ambargo Hollanda’yı vuruyor

Çin’e uygulanan ambargo Hollanda’yı vuruyor

admin admin -
12 0
Global çip krizinde kıymetini altıya katlayan ve 300 milyar dolara ulaşan Hollandalı yonga ekipmanı üreticisi ASML, küresel ekonomik krizden hissesini alıyor. Firma yavaş yavaş Çin ambargosunu eleştirmeye başladı.

ASML Çin’e tedarik yapmak istiyor

Daha verimli yonga üretimini sağlayan EUV teknolojisi tabanlı döküm makinelerinin Biricik üreticisi Hollandalı ASML. 200 tonluk bu aygıtlar 100 bin kesim barındırıyor ve fiyatı 150 milyon dolar. Ne Mevcut ki Çin’in bu makinelere erişimi yasak.

Biraz daha az verimli DUV teknolojisine sahip döküm makinelerini ise ASML yanında Canon, Nikon üzere devler de üretiyor. Çin’in bu aygıtlara erişimi Mevcut lakin rekabet nedeniyle ASML biraz düşünce yaşıyor.

Ambargoya Karşın Çin’in kullanıma Amade yonga tasarlayan bir düzine firması var. Tekrar ambargo altındaki SMIC bir halde 7nm üretim sürecine geçmeyi başardı. Ekosistemini yavaş yavaş oturtmaya çalışan Çin yonga bölümü Fazla Değerli bir gelir kapısı haline gelecek. Haliyle Hollanda hükümeti fırsatı kaçırmak istemiyor.

Hükümet yetkilileri bitmek bilmeyen ambargolardan bıkmış durumda. Ülkenin çıkarları doğrultusunda Çin ile ticaretin eski haline dönmesi gerektiğini çünkü var durumda gelir kayıplarının çıkarlarına ziyan verdiğini lisana getiriyor. G-20 toplantısında da Çin devlet lideri Xi, Hollanda Başbakanı ile bu mevzuda bir görüşme gerçekleştirdi. ABD ısrarla Çin’in devlet takviyeli siber ajanlık faaliyetleri gerçekleştirdiğini lisana getirse menfaatler Öbür şeyler söylüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir