Çin’den casus balon açıklaması: ABD üzerinde uçan balon bilimsel amaçlı

Genel Şub 04, 2023 Yorum Yok
nihayet devirlerde ABD ile Çin arasındaki tansiyon hayli yüksek bir düzeyde seyrediyor. Kısa bir mühlet Evvel ABD tarafından yapılan bir açıklamada, Çin’e ilişkin casus balonun tespit edildiği duyurulmuştu. ABD semalarında uçan bu balonun Cenk uçağıyla düşürülmesi de gündeme gelmişti. Bahis hakkında Çin tarafından İzah geldi.

Çin: Balon, bilimsel ve meteoroloji amaçlı

ABD savunma yetkilileri, nihayet günlerde hisli ve Değerli bölgelerin üzerinde görülen balonun aslında bir yüksek irtifa gözetleme aygıtı olduğuna inandıklarını açıkladılar. Lakin Çin dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, balonun “esas olarak meteorolojik” emeller için kullanıldığını söyledi. Çin, balonun ABD hava alanına kazara girmesinden “pişmanlık duyduğunu” da kelamlarına ekledi.

Yapılan açıklamada ayrıyeten balonun batı rüzgârlarından etkilendiği ve aracın kendi kendini yönlendirme kabiliyetinin sonlu olmasından Dolayı planlanan rotasından Fazla saptığı söylendi. Bununla Bir arada “Çin tarafı, aracın zorlayıcı sebepler nedeniyle ABD hava alanına istemeden girmesinden ıstırap duymaktadır.” açıklaması yapıldı.

ABD medyasında balonun yaklaşık üç otobüs büyüklüğünde olduğunu aktarırken Pentagon’da düzenlenen brifing sırasında, ABD savunma yetkilileri tespit edilen aygıtı “casus balon” olarak nitelendirmiş ve nükleer silolar iç birtakım hisli bölgelerin üstünden uçtuğunu doğrulamıştı. Balonun F-22 uçaklar ile düşürülmesi gündeme gelse de enkazın insanlara ziyan vereceği düşünülerek bu plan uygulanmamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir