Çin’de son 2 yılda 4 milyon dolarlık donanım kaçakçılığı oldu

Anakart Driverları, Donanım Nis 03, 2023 Yorum Yok
ABD ambargoları nedeniyle yeni teknolojilere erişimi kısıtlanan Çin’de donanım kaçakçılığı yükselişe geçti. nihayet periyotta bedenine işlemci saranlardan vites kutusuna SSD dolduranlara kadar pek Fazla kaçakçı yakalandı.

Çin’de donanım kaçakçılığı revaçta

Özellikle 2021 yılından itibaren Çin gümrüklerinde ele geçirilen kaçan donanım bileşenlerinde artış gözlemleniyor. Pek Fazla kaçakçı bedenine sardığı yahut aracının bölmelerine gizlediği bileşenleri ülkeye sokmaya çalışırken yakalanıyor.

Nisan 2021 tarihinde bir kişinin bedenine sardığı 256 Intel işlemci ile yakalanması gündem olmuştu. Yine birebir tarihte 300 madencilik kartına gümrükte el konuldu. Mart 2022 tarihinde ise tam 5840 adet madencilik kartı ele geçirildi. Sonraki periyotlarda Intel ve AMD işlemciler, katlanabilir telefonlar üzere farklı eserlere gümrüklerde el konuldu.

Yapılan araştırmalara nazaran nihayet 2 yılda Çin gümrüklerinde yakalanan kaçak donanım bileşenlerinin meblağı 4 milyon doları geçti. Yalnızca 2023 birinci çeyrekte 250 bin doları geçti. Bunlar elbette kayda geçen ölçüler. Yakalanamayan eserlerin bundan daha Çok olabileceği iddia ediliyor. Bilhassa Intel Alder Lake ve Raptor Lake işlemcilere isteğin Çok olması ambargoların fırsatçılara gün doğurduğunu gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir