Çin 160 km/s hıza çıkabilen Hidrojen trenini geliştirdi

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok

Elektrikli olmayan çizgilerde çalışan dizel trenleri yenilenebilir güce çevirmek hayli güç bir misyon. Bu Amel için en Müsait tahlil ise hidrojen yakıtı. Yakıt hücresi ile çalışan trenler depolarında bulunan hidrojeni tekrar oksijen ile birleştirirken üretilen elektrik ile elektrik motorlarını çalıştırarak yol kat ederler. Bu güç yenilenebilir olduğu için ithal edilmesine gerek duyulmaz ve dışa bağımlılığı azaltabilir.

Yenilenebilir gücün hayli Çok olduğu ve Fazla güneşli ya da rüzgarlı havalarda fazladan üretilen elektriği ne yapacağını düşünmeye başlayan Almanya, geçtiğimiz aylarda birinci hidrojen ile çalışan trenlerini devreye sokmuştu. Bu trenler 130 kg’lık yakıt tankı ile gün boyunca 800 km çalışabiliyor. Üstelik gerektiğinde tekrar doldurulması yalnızca 20 dk sürmekte.

Çin, hidrojen yakıtlı trenleri yolcu ve yük trenlerinde kullanmaya başlıyor. İstasyonlarda yakıt olarak kullanılacak hidrojen ise bölgedeki kimya endüstrisinin üretim sonrası ellerinde kalan Yan Eser olması ise farklı. Hidrojenin alternatifi ise çizgi üzerine elektrik döşemek fakat bu trafiğin az ve uzun çizgilerde Fazla manalı değil. öbür bir tahlil de bataryalı trenler lakin bu da trenin yüksek tartısı ve bataryaların bu nedenle Önemli ağır olacak olması onları 100 km üzeri sınırlarda verimsiz kılıyor.

Hidrojen oluşturmak ve onu tekrar elektrik üretmek için kullanınca gücün yalnızca %30 kadar kısmı Geri alınsa bile enerjiyi direkt kendi ekonomik çarkları içinde üretmek isteyen ülkeler için Aka Emniyet sağlamakta. Üstelik bu teknoloji yenilenebilir enerjinin dalgalanmasını dengelemek için kullanılabilir. Avrupa’da bu nedenle hali hazırda elektrik, Çok üretildiği vakitlerde bedavaya, hatta kimi teşvikler nedeniyle eksi fiyata bile düşebilmekte. Bu vakitlerde üretilen hidrojen ile boşa gidecek elektriktiği tren, kamyon,doğalgaz çizgilerinden kullanılması bir Fazla şeyi başarabilir.

Çin’de bildiğiniz üzere aşırı derecede dışarıdan istikbal güce bağımlı bir ülke. Yalnızca bu yüzden ortada sırada enerji krizine girmekte. Buna tahlil olarak da her daim  kendi güçlerini üretmeye çalışıyorlar. diyar bununla alakalı olarak inanılmaz Ar-Ge çalışmaları yapıyor.

Telif hakları büsbütün Çinli şirketlere ilişkin olan 160 km/s sürate çıkan şimendifer Biricik dolumda 600 km menzile ve 1502 yolcu kapasitesine sahip. şimendifer Çin’in Fuxing Kurşun trenlerinin farklı bir versiyonu olmuş.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir