Çernobil’de yaşayan köpekler diğerlerinden çok farklı: İşte detaylar

Genel Mar 06, 2023 Yorum Yok
1986’da Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali’nin dört numaralı reaktöründe meydana gelen bozukluk ve soncunda yaşanan patlama, yüksek ölçüde radyoaktif maddeyi dışarıya püskürtmüştü. Atmosfere ve etrafa saçılan radyoaktif atomlar Avrupa’ya, Karadeniz’e ve hatta şimal Amerika’ya ulaşmıştı. Santrali çevreleyen alanda ekolojik bir felaket yaşanmış ve popülasyon etkilenmişti.

Çernobil faciasından sonra idare, bölgedeki birçok köpek de iç olmak üzere evcil hayvanları avlama kararı almıştı lakin evcil hayvanlardan kimileri yakalanmaktan ve öldürülmekten kurtulmuştu. Kurtulan köpekler halen Çernobil Yasak Bölgesi içinde yaşıyor. Bu köpekler Clean Future Fund tarafından bölgede bakılıyor ve besleniyor.

Çernobil’deki köpekler başkalarından farklı

Bu Fazla feci bir felaket olsa da öğrenebileceğimiz Fazla değerli bilgiler de orada araştırılmayı bekliyor. Bu bağlamda bir gurup araştırmacı bu köpeklerin DNA’sını inceleyerek, kronik radyasyona maruz kalmanın fizyoloji ve sıhhat üzerinde nasıl uzun vadeli tesirlerini gözlemleyecek. Science Advances mecmuasında 3 Mart’ta yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar Çernobil çevresindeki köpek popülasyonunun genetiğini çözmek için yola çıktılar ve bölgeyi yuva olarak gören 302 köpeğin genlerini karakterize ettiler.

Ulusal sıhhat Enstitüleri Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü’nde genetikçi ve çalışmanın müellifi Elaine Ostrander, “Yüksek ve düşük düzeylerde radyasyona maruz kalmayı içeren şiddetli bir ortamın, bu bölgede 15 nesil boyunca yaşamış ve üremiş hayvanların DNA’sını nasıl etkileyebileceğini görme bahtı sunuyorlar” dedi.

Çernobil’deki köpekleri Avrupa’nın Öbür yerlerindeki safkan köpeklerle karşılaştıran grup, Çernobil Nükleer Santrali’nin yakınında yaşayan köpeklerin genetik olarak farklı ve kapalı bir aile olduğunu ortaya çıkardı.

Çernobil, radyasyonla çabamıza Yardımcı olabilir

Araştırmacılar toplanan 400’den Çok DNA örneği ile köpeklerin bulundukları ortama nasıl adapte olduklarını ve nasıl hayatta kaldıklarını derinlemesine inceleyecek. Tahminen de santrale yakın köpeklerde vakitle hayatta kalma avantajı sağlayan kimi genler açılmış ya da kapanmış olabilir. Güney Carolina Üniversitesi’nde biyolog olan ve felaketin akabinde Çernobil etrafındaki organizmaları uzun mühlet inceleyen ve makalenin müelliflerinden biri olan Tim Mousseau, şu anda 400 Örneğin yarısından fazlası için tam bir DNA dizisi elde edildiğini belirtti.

Bu ortada, bu çalışma Çernobil’deki Ömür için yapılan birinci araştırma değil. Köpekler Çernobil’de incelenen birinci Aka göğüslü olsa da daha pek Fazla Cin (böcekler, kuşlar vb.) incelenmiş durumda. Kirlenmeden etkilenen bölgelerde çeşitlerin bolluğunun Kesin olarak azaldığı da keşfedil. Lakin burası altın madeni üzere değerli bir yer. Çünkü, 2020 yılında yapılan bir diğer çalışmada melanin pigmentinin yüksek seviyede olduğu bir mantar türü keşfedildi. Melanin, radyasyonu emip güce dönüştüren bir pigment. Yüksek seviyede melanin üretmek, radyasyon tehdidinin her Vakit var olduğu astronotlar için bir kurtarıcı olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir