Cep telefonunun babası geleceğin telefonlarının nasıl olacağını açıkladı

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok
1973 yılında birinci taşınabilir cep telefonunu icat etmekle tanınan Marty Cooper, geleceğin telefonlarından ve vizyonundan bahsetti. Cooper’a nazaran gelecekte bir gün telefonlar, alıştığımız Siyah dikdörtgen levhalar yerine derimize entegre aygıtlar haline gelecek.

Gelecekte telefonlar kulak derimizin altında olacak

Cep telefonunun babası olarak Anlatım edebileceğimiz Marty Cooper, Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde CNBC’ye verdiği demeçte, “Yeni jenerasyon, telefonu kulak derisinin altına yerleştirecek dedi. Cooper, inşan bedeninin kusursuz bir şarj aygıtı olduğunu ve bu Cin cilt altı aygıtların şarjı için yalnızca Yemek yememizin kâfi olduğunu söyledi; “Yemek yersiniz, bedeniniz güç üretir. Bu kulaklığı çalıştırmak için Fazla az güç gerekiyor.”

Cooper temelinde insan vücudunun mikroçipler ve sensörlerle güçlendirildiği, insanlığın gelecekteki mümkün bir basamağına işaret ediyor. Örneğin, Elon Musk’ın Neuralink’i üzere birkaç teşebbüs, bilgisayarları insan beyniyle birleştirmeyi amaçlayan teknolojiler geliştiriyor. Hasebiyle insan bedeni, teknoloji ile fizikî ve biyolojik olarak birleşmeye gerçek ilerliyor.

“Günümüz telefonları beşerle uyumlu değil”

Cooper, akıllı telefonların bugün Fazla sayıda uygulama ve insan yüzünün kıvrımına uymayan bir ekranla Fazla karmaşık hale geldiğini söylüyor. Öte yandan akıllı telefon pazarı nihayet birkaç yılda dinginleşmiş vaziyette. Dal öncüleri yenilikçi dizaynlar bulmakta zorlanırken geldiğimiz noktada telefonlar bir nevi bağımlılık haline dönüştü.

Cooper ayrıyeten saklılığın nihayet derece Önemli bir bahis olduğunu, bununla Bir arada bağımlılığın da göz arkası edilmemesi gerektiğini söylüyor. Lakin ona nazaran istikbal için hala ümit var. Cooper, eğitim ve sağlık hizmeti üzere alanlarda teknolojinin en âlâ günlerinin daha gelmediği belirtiliyor; “İnsanlar artık daha uygun durumda. Daha uzun yaşıyorlar, daha zenginler, daha Evvel hiç olmadıkları kadar sağlıklılar. İnişlerimiz ve çıkışlarımız Mevcut lakin genel olarak, insanlık ilerliyor.”

“Geçmişte, bugünü Düş edemedim”

Cooper’ın birinci telefon görüşmesini yapmasından bu yana 50 Yıl geçti ve MWC kapsamında kendisine ömür uzunluğu muvaffakiyet mükafatı verildi. Lakin Cooper, telefonların bugün oldukları taşınabilir bilgisayarlar haline geleceğini asla Düş edemediğini söylüyor; “50 Yıl öncesi sahiden ilkel bir vakitti. İnternet yoktu, Aka ölçekli entegre devreler yoktu, dijital kameralar yoktu. Bir gün telefonunuzun bir kamera ve bir ansiklopedi olacağı fikri hiç aklımıza gelmemişti.

Ancak Cooper bir şeyden mutlaka emin olduklarının altını çiziyor: “Bağlantı kurmanın Değerli olduğunu biliyorduk.” Telefon tarihi için Değerli olan dev isim, bir gün herkesin bir cep telefonuna sahip olacağını bildiklerini ve bunun neredeyse gerçekleştiğini söylüyor. Ona nazaran telefonlar artık kişinin bir uzantısı halini almış durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir