Çanlar TikTok için çalıyor: Apple ve Google’dan uygulamayı yasaklamaları istendi

Genel Şub 02, 2023 Yorum Yok
Amerika senatosunun istihbarat komitesinde yer Meydan Senatör Michael Bennet, kısa bir mühlet Evvel yazdığı bir mektupta TikTok ve Ulusal güvenlikten Laf etti. Çinli ByteDance‘in sahibi olduğu TikTok’un ulusal Emniyet için risk oluşturduğu söylenirken Apple ve Google’ın uygulamayı mağazalarından kaldırmaları istendi.

Apple ve Google’a TikTok baskısı

Amerika’daki TikTok tasası artıyor. TikTok’u bir casus uygulaması olarak gören yetkililer, uygulamanın Çin hükümetine bilgi aktardığını ve Amerikalılar hakkında data topladığını sav ediyor. Öte yandan ABD Kongre’si bir müddet Evvel hükümet aygıtlarında TikTok’u yasaklama kararı almıştı. Artık ise Aleni bir biçimde TikTok yasağının genişletilmesi isteniyor.

Bu isteği yapan ise Senatör Michael Bennet. Senatör, telaşlarını lisana getirdiği mektubunda Google CEO’su Sundar Pichai ve Apple CEO’su Tim Cook’tan Önemli bir istekte bulunuyor: “Riskler göz önüne alındığında, sizi TikTok’u ilgili uygulama mağazalarınızdan derhal kaldırmaya Davet ediyorum.” Senatörün bu talebine Google yahut Apple’dan bir Karşılık gelmiş değil.

TikTok yasaklanabilir

ABD meclisinde TikTok’un ülkedeki kullanımını engellemeyi amaçlayan bir Yasa tasarısı için bu ay oylama yapılacak. Buradan çıkacak karar sonucunda TikTok, App Store ve Play Store’dan kaldırılabilir, ABD genelinde yasaklanabilir.

2020’de periyodun Lideri Donald Trump, TikTok’u yasaklamak için teşebbüslerde bulunmuş ve indirmeleri yasaklamak istemişti. Lakin o Devre Trump’ın çalışmaları mahkemeler tarafından engellenmişti. Gelinen noktada ise TikTok’un agresif bir biçimde data topladığı ve bu dataları Çin hükümeti ile paylaştığı söyleniyor. TikTok’un geleceği ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir