Bu da oldu: Windows 11, ekran kartı belleğinde çalıştırıldı

Anakart Driverları, Donanım May 08, 2023 Yorum Yok
Windows 7’yi 5 MHz işlemci ve 128 MB RAM’e sahip bir sistemde çalıştırmak üzere Dizi dışı projelerde bulunan Windows modlayıcısı NTDev, artık de Windows 11’in kırpılmış bir sürümünü RTX 3050’nin 4GB belleği ile çalıştırmayı başardı. Peki sonuçlar nasıl? İşte ayrıntılar

Windows 11, ekran kartı belleğinde çalıştırıldı

Bildiğiniz üzere genellikle çalışma bilgilerini ve makine kodunu depolamak için kullanılan RAM şoförleri, günümüzde kullanılan yüksek süratli depolama tahlillerinden Evvel Fazla daha değerliydi. Günümüzde ise NVMe depolama şoförleri yaygın kullanıma açılırken, Özellikle ekran kartı tarafında Fazla daha süratli RAM tahlillerine yer verildiğini görüyoruz. Lakin işletim sistemleri hiçbir Vakit RAM’de saklamadı. 

Yeni proje için GPU RAM Drive aracı ve kendi geliştirdiği ”Tiny 11” isimli Windows 11’in kırpılmış bir sürümünden faydalanan NTDev ise, kullanıcıların kolay bir formda VGA belleğinde bir RAM diski oluşturabileceğini belirtiyor. Lakin Windows 11’in GPU belleğinde çalışması için Yine de standart bir belleğe ihtiyaç duyduğunu hatırlatalım.
Münasebetiyle bu modlama, düşük sisteme sahip kullanıcıların Fazla daha yüksek bir data transfer suratına ulaşmasını sağlıyor diyebiliriz. Bu noktada NTDev, PCIe 3.0 NVMe şoförleriyle eşit olan 2 GB/s okuma ve 2,5 GB/s Yazı üzere hızlara ulaştı. Ayrıyeten elde edilen suratların daha yüksek GPU’lara nazaran farklılık göstereceğini belirtelim. Gerçekten Ampere serisinin giriş modeli olan RTX 3050 taşınabilir, 128 bit hafıza data yolu ve 14 Gbps bellekler ile geliyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir