Bozuk Ekran Kartınızı Evde Tamir Edin

Bozuk Ekran Kartınızı Evde Tamir Edin

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Bilgisayar parçaları sürekli olarak kolayca bozulabilen oldukça hassas parçalardır. Bu parçalara gereken özen gösterilmezse zamanla bozulabilir ve işlevini getiremeyebilirler. Bu yüzden bilgisayarlarımıza özellikle de donanımsal açıdan bakımlar yapmalı ve gereken özeni göstermeliyiz. Bunun yanı sıra eğer pahalı bir donanıma sahip olan bilgisayar kullanıyorsanız mutlaka birkaç ay da bir periyodik olarak bir teknik servise bakımlarını yaptırmalısınız. Eğer bakımsız bir bilgisayara sahipseniz emin olunuz ki ilerleyen dönemlerde elbet çeşitli sorunlar ile karşılaşırsınız. Buradaki konumuz ise zamanla bakımı yapılmayan veya çeşitli nedenlerden dolayı bozulan ekran kartlarının fırınlama yöntemi ile tamir işlemidir. Böyle bir durumda genellikle teknik servislerden olumsuz cevaplar alabilirsiniz.

Ekran Kartları Neden Bozulur?

Konumuza giriş açısından böyle bir başlık atalım ve devam edelim. Ekran kartları bilgisayarlar açısından son derece önem arz eden faydalı parçalardan birisidir. Bilgisayarınızı ekran kartınız olmadan kullanabilirsiniz. Ancak oyunlardan yeterli performansı alamadığınızdan dolayı sürekli şikayet edersiniz. Ekran kartlarının neden bozulabileceklerine gelirsek fiziksel olarak dışarıdan alabilecekler darbeler sonucunda bozulabilirler. Bu bozulma şekli en çok görülen nedenlerden birisidir. Genellikle de tamirleri fırınlama yöntemi ile bile olmayabilmektedir. Fakat %100 olmaz diye bir sonuç yok tabiî ki de. Bir diğer en çok görülen sebep ise ani elektrik kesintileri ve yine ani elektrik gelmesidir. Bazı durumlarda elektrikler aniden gittiğinde ve tekrar geldiklerinde bilgisayarlarınızı çalıştırır fakat görüntü alamazsınız. Böyle bir durumda büyük ihtimalle ekran kartınız yanmış olabilir düşük bir ihtimal de olsa ekran kartı soketinin de zarar görmüş olma ihtimali vardır.

Fırınlama Yöntemi İle Nasıl Tamir Edilir?
Gelelim fırınlama yöntemine. Bu yöntem popüler bir taktik değildir. Birçok kişi tarafından bilinmez. Hatta özellikle de bilgisayar teknik servisleri bozuk olan kartları direkt olarak çöpe atabilmekteler. Bizler ise bu kartların tamirlerini yapacağız. Öncelikle bozuk olan ekran kartınızın üzerinde herhangi bir kağıt veya türevi bir unsur varsa bunu çıkarıyoruz. Eğer ekran kartınızın üzerinde plastik fan var ise bu parçayı da çıkarın. Sonra ekran kartınızı bir folyo kağıdına sarın ve fırının içerisine koyun. Fırından kastımız bildiğimiz evlerdeki fırın. Fırının sıcaklığı orta derece veya ortanın biraz üstü olmalıdır. Ayrıca ekran kartı ateş haznesinin hemen altında olmalıdır. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ekran kartınızı çıkarın. Bilgisayarınıza soğuduktan sonra takın ve görüntü gelip gelmediğine bakın. Bu yöntem %50 işe yaramaktadır. Yine sadece çalışmayan ekran kartlarınız için değil çalışan ekran kartlarınıza da bu yöntemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çalışan kartlar bazı durumlarda renk kaymalarına neden olabilmekteler. Bu renk kaymaları veya bunun benzeri sorunlar yaşamakta iseniz fırınlama yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki her zaman %30 oranlarında tamamen bozulma riskleri de vardır.

Fırınlama Etkisi Faydası Nedir?

Ekran kartınızın içerisinde bulunan ufak lehimler zamanla kırılabilmekteler. Eğer bu tarz kırık ve benzeri sorunlardan dolayı ekran kartınız bozulmuş ise aşırı sıcağın etkisi beraberinde lehimler yumuşamakta ve tekrar kaynamaktadırlar. Tekrar kaynamış olan lehimler de oluşturmuş oldukları sorunları ortadan tamamen kaldırmaktadırlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir