Bill Gates’in şirketi dünyanın en gelişmiş nükleer enerji santralini kuruyor

Genel May 07, 2023 Yorum Yok
Teknoloji milyarderi Bill Gates, ABD’nin Wyoming eyaletindeki Ufak bir kasaba olan Kemmerer‘i ziyaret etti. meşhur girişimcinin bu ziyaretteki hedefi kendisinin de direkt katkıda bulunduğu yeni nesil bir nükleer güç santralinin geliştirilmesinde ulaşılan dönüm noktasını kutlamaktı.

Natrium isimli nükleer güç santrali Gates’in 2008 yılında kurduğu TerraPower şirketi tarafından tasarlandı. Gates, yakın vakitte yayınladığı bir blog yazısında, 2030 civarında faaliyete geçmesi beklenen Natrium santralinin klasik reaktörlere nazaran daha Çok güvenlik tedbirleri ve Kıymetli ölçüde daha az atıkla “dünyanın en gelişmiş nükleer tesisi” olacağını belirtti.

Süper bilgisayarlarla felaket simülasyonları yapıldı

Projenin kilit istikametlerinden biri de yerel halk için istihdam yaratacak olması. Gates yeni santralin 200 ila 250 kişiye Amel imkanı sağlayacağını söyledi. Bölgede 50 yılı aşkın müddettir aktiflik gösteren kömürlü termik santralin kapatılması planlanıyor. Laf konusu Naughton Güç Santrali’nde çalışan çalışanlar uzun vadeli tekrar eğitime gerek kalmadan yeni tesiste çalışabilecek.

Bill Gates ayrıyeten TerraPower’ın dijital tasarım sürecinden övgüyle bahsetti. Şirketin harika bilgisayarlar aracılığıyla Natrium dizaynını akla gelebilecek her türlü felaketin simülasyonunu yaparak sayısız Sefer dijital olarak test ettiğini belirtti. Bu inovatif yaklaşım, tasarlanan santralin gerçek dünya uygulamalarına hazırlanmasına Önemli bir katkı sağlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir