Bilim insanları: The Last of Us’taki gibi mantar salgını mümkün

Genel Oca 31, 2023 Yorum Yok
HBO’nun yeni dizisi The Last of Us çoğu taraftan klasik bir zombi kıyametini tasvir ediyor olsa da bu sefer insanları zombiye çeviren şey ise biyolojik yahut kimyasal bir silahtan çok mantarlar. Dizinin yayınlanmaya başlamasıyla Bir arada izleyiciler gerçek hayatta bir mantar salgını olup olamayacağını merak etmeye başlamıştı. Bunun karşılığı ise ilim insanların geldi.

Manchester Üniversitesi’nde mantar enfeksiyonlarını araştıran bir mikolog olan Norman Van Rhijn, Business Insider’a “Bir mantar salgını katiyen mümkündür” dedi.

Şu anda ilim topluluğu tarafından bilinen hiçbir mantar çeşidi, beşerler için acil bir salgın tehdidi oluşturmuyor, Özellikle de dizinin tasvir ettiği halde. Yeniden de mantar enfeksiyonları dünya çapında artıyor ve araştırmacılar giderek daha Çok insanın risk altında olduğundan tasa ediyor. Hatta kimileri, mantarlar aracılığıyla yeni süper-patojenlerin ortaya çıkabileceğinden telaş ediyor.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nin mantar hastalıkları kısmının başındaki Tom Chiller, Insider’a “Ortaya çıkabilecek ve bir patojen haline gelebilecek şey için potansiyel epeyce büyük. Daha Çok mantarın insan patojeni olarak ortaya çıkması, tedavi edilmesi daha güç ve daha bulaşıcı hale gelmesi beni şaşırtmayacak.” dedi.

Mantarlar sahiden de zombiye dönüştürüyor

The Last of Us’taki zombiler Cordyceps adı verilen bir mantarın kısımlarıyla filizleniyor. Bu kollar enfekte olanların başlarından ve ağızlarından filizlenerek yeni kurbanlara uzanıyor. Cordyceps bilimsel olarak gerçek ancak sadece böcekleri – en ünlüsü karıncaların – ele geçiriyor. Ele geçirilen karınca yükseğe gerçek tırmanır ve mantar sporlarını yüksekte salarak kendisini daha uzaklara yayar.

Öte yandan Cordyceps, insan gövde sıcaklığında gelişemediği için bize bulaşamaz. Bununla birlikte, birtakım mantar cinsleri psikoaktif kimyasallar üretir ve insan davranışını etkileyebilir. Sihirli mantarlar olarak bilinen cinsler insanlara halüsinasyonlar gördürebilir.

Mantar hastalıkları hayvanlardan insanlara geçebilir. Fakat Cordyceps üzere bir mantarın, böceklerden insanlara dev bir sıçrama yapacak kadar mutasyona uğrayabilmesi ve davranışı tesirli bir biçimde manipüle etmesi şimdilik Irak bir fikir. Öte yandan Tom Chiller, bulaşıcı hastalık dünyasında imkansızın olmadığının altını çiziyor. Chiller, “Karınca ve insan dramatik bir biçimde birbirinden farklıdır. Bağışıklık sistemlerimiz var, farklı sıcaklıklarda yaşıyoruz, gövde ısımız Fazla daha yüksek. Münasebetiyle, o mantarın üstesinden gelmesi gereken kimi Temel zorluklar var”

Öldürücü mantarlar için aşı yok

Tıpkı The Last of Us’ta olduğu üzere dünyamızda da öldürücü mantarlar için bir aşı yahut ilaç yok. Ölümcül mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için sadece birkaç ilaç sınıfı bulunuyor ve bunlar her Vakit inançlı bir tedavi olarak görülmüyor. Esasında mantarlar hücresel seviyede insanlara Fazla benzeri olduklarından, onlarla savaşan ilaçların birçok birebir vakitte insan bedeni için de toksiktir. Mantar Enfeksiyonları için Global aksiyon Fonu’na nazaran, mantarlar sıtma hastalığından daha Çok insanı öldürüyor.

 

2009’da ortaya çıkan Candida auris gibi birtakım ölümcül mantarlar, sahip olduğumuz mantar önleyici ilaçlara karşı kuvvetli bir direnç geliştirdi. Dünya sıhhat Örgütü’ne nazaran Candida auris, kurbanlarının Çehre 29 ila yüzde 53’ünü öldürdü.

HBO dizisinde zombiler, hastalığı yaymak için kurbanlarını ısırmalı yahut onlara mantar filizlerini aktarmalı. Gerçek hayatta bu bulaşma Aka ölçüde temas yoluyla gerçekleşiyor. Bu nedenle Hughes, mantarların bir salgın tehdidi oluşturduğunu düşünmüyor.

Yükselen sıcaklıklar mantar patojenlerinin tehdidini artırabilir

Gizemli bir biçimde, Candida auris salgınları 2010’larda tıpkı anda üç farklı kıtada Müstakil olarak ortaya çıktı. Salgınlar ortasında net bir ilişki yahut temas bulunamadı. Kimi ilim insanları bunun nedeni olarak iklim değişikliğini ve artan sıcaklıkları gösteriyor. Sıcaklıklara Ahenk gösteren mantarlar insan bedeninde da yaşayabilir hale gelmiş olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir