Bilgisayar satışları radikal bir şekilde düşmeye devam ediyor

Genel Nis 10, 2023 Yorum Yok
Pandemi periyodunda neredeyse her alanda olduğu üzere bilgisayar satışlarında da Önemli bir artış yaşandı. Elbette pandeminin bir gün biteceği ve talebin eski düzeylere döneceği biliniyordu lakin düşüşün bu kadar uzun mühlet devam edeceği pek iddia edilmiyordu. Çünkü global ekonomik kaideler da talebi baskılamaya devam ediyor. International Veri Corporation’un (IDC) 2023’ün birinci çeyreğine ilişkin raporu ferdî bilgisayar satışlarında Önemli düşüşlerin devam ettiğini gösteriyor.

Çanlar çalıyor

Zayıf talep, stok fazlası ve berbatlaşan makroekonomik ortam, 2023’ün birinci çeyreğinde klasik bilgisayarların sevkiyatındaki süratli düşüşe katkıda bulunan faktörler oldu. Masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları ve Amel istasyonlarını içeren IDC raporuna nazaran yılın bu devrindeki Yekün sevkiyatlar 56,9 milyona ulaştı. Bu sayı 2022’nin birebir çeyreğine nazaran yüzde 29 düşüş manasına geliyor. Firma bazında baktığımızda ise en Aka düşüşün yüzde 40.5 ile Apple‘da yaşandığı görülüyor. En az düşüş ise yüzde 24,2 ile HP bilgisayarlarda kaydedildi.

Raporda yüksek indirimlere Karşın envanterdeki artışın Yıl ortasına ve muhtemelen üçüncü çeyreğe kadar devam edeceği, münasebetiyle satışların ve fiyatların düşmeye devam edeceği belirtiliyor. Halihazırda ulaşılan sevkiyat Enteresan bir şekilde Q1 2019 ve Q1 2018 devrinin de gerisinde bulunuyor. Üstteki görselden aktüel durumu, alttaki görselden de geçmiş periyodu karşılaştırabilirsiniz.
Büyüme ve talepteki duraklama, birçok fabrikanın Çin dışındaki üretim seçeneklerini araştırmaya başlamasıyla tedarik zincirine de değişiklik yapmak için biraz Meydan sağlıyor. Bu ortada, PC üreticileri de yılın Geri kalanı için planlarını yine düzenliyor ve bu yılın ilerleyen periyotlarında lisans maliyetlerinde beklenen artış nedeniyle Chromebook’lara yönelmeye başlıyorlar.

IDC raporu istikbal için de öngörülerde bulunuyor. Bu öngörülere nazaran üreticiler kısa vadede ziyan görmeye devam edecek. Lakin yılın ikinci yarısından sonra ekonomik toparlanmayla Bir arada büyüme evresine geçiş yapılabilir. Lakin raporda ekonomik güzelleşmenin 2024’e sarkması halinde toparlanmanın şiddetli olacağının altı çiziliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir