Bilgisayar korsanları bir devlet uydusunu hackleyip kontrolü ele geçirdi

Genel Nis 30, 2023 Yorum Yok
Uzaydaki binlerce uydu, siber Emniyet tehditlerine karşı ne kadar inançlı? Bu sorunun karşılığını ortaya Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uyduların Emniyet tedbirlerini test etmek için bir siber Emniyet tatbikatı düzenledi.

ESA, Uzay sanayisindeki siber Emniyet uzmanlarını OPS-SAT şov nano uydusunun denetimini ele geçirmeye Davet etti. Bunun üzerinde ak şapkalı bilgisayar korsanları da sistemin denetimini ele geçirmek için Türlü “etik” bilgisayar korsanlığı tekniklerini kullandı.

Hackerlar uydunun bütün denetimini ele geçirdi

Bilgisayar korsanları uyduya girmeyi ve yükün global pozisyon sistemini, tavır Denetim sistemini ve hatta yerleşik kamerayı dahi kontrol altına almayı başardı. 

Tatbikata ait yayınlanan rapor, hackerların denetimi ele geçirmek için standart erişim haklarını kullandıklarını ve akabinde Çeşitli güvenlik açıklarını kullanarak Üzücü hedefli kod eklediklerini söylüyor.

Bu değişiklikler, bilgisayar korsanlarının hareketlerini gizlemesine ve ayrıyeten Dünya’ya Geri gönderilen bilgileri tehlikeye atmasına müsaade verdi, hatta yerleşik kamera tarafından çekilen imajları değiştirmeye kadar gitti.

Tatbikat sonrası konuşan bir siber Emniyet uzmanı, tatbikatın gibisi görülmemiş olduğunu lakin uydu sistemlerinde bulunan potansiyel kusurlar ve Emniyet açıkları konusunda farkındalığı artırmak için Kıymetli olduğunu söyledi. Böylelikle hem var hem de gelecekteki uydu sistemlerinin bu Cin ataklara karşı daha uygun korunabilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir