Bellek fiyatlarının 2023’te de düşmesi bekleniyor

Anakart Driverları, Donanım Oca 31, 2023 Yorum Yok
Piyasa tahlilleri yapan TrendForce, hafıza fiyatlarının daha da düşeceğini varsayım ediyor. Bu bağlamda hafıza yongası fiyatlarının 2023’ün birinci yarısına kadar ve tahminen de sonrasında da düşüş eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

Bellek fiyatları düşmeye devam ediyor

TrendForce, nihayet üç aylık periyotta DRAM ve NAND hafıza fiyatların devam eden düşüşlerine dikkat çekti. İlgili üç aylık devirde DRAM fiyatları yüzde 23, NAND fiyatları ise yüzde 28 oranında düştü. Tüketici elektroniğine yönelik kuvvetli talep sayesinde hafıza yongası fiyatları Covid sırasında tepeye ulaşmıştı. Bu zirve noktası 2021’in sonları 2022’nin başları itibariyle düşmeye başladı.

Araştırma şirketi, yüksek nema oranları, yükselen enflasyon ve zayıf global iktisat koşulları altında zayıflayan tüketici taleplerinin, fiyatları en azından 2023’ün birinci yarısına kadar etkilemeye devam edeceğini öngörüyor. Halihazırda Samsung, Micron, SK Hynix, Intel ve öbür yonga üreticileri zati bu alanda Kıymetli ziyanlar yaşıyor. Talebin artması için ise fiyatların daha da düşeceği söyleniyor.

Gerilemenin ne kadar süreceği, çoğunlukla tüketici harcamalarının artış suratına bağlı. Ekonomik kaideler düzelme eğilimi gösterdiğinde tüketiciler düşen fiyatlarla Bir arada ellerini ceplerine atmaya başlayacaktır. Öte yandan Samsung, 1 Şubat’taki Unpacked etkinliğinde duyurulması beklenen Galaxy S23 serisiyle Birlikte 2023’te satışlara süratli bir başlangıç ​​yapabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir