Ay’da yaşam ne zaman başlayacak? NASA, tarihi verdi

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Beşerler, onlarca yıldır uzayda yaşamayı ve hatta çalışmayı Hayal etti. Fakat bu istek, 20. Yüzyıl ortasında Uzay yarışının altın çağından beri gerçekleşmedi. Apollo programının sona ermesinden bu yana, insanlığın Dünya dışında Ömür arama isteği yeryüzüne yakın yörünge ile hudutlu. Lakin NASA’nın Orion Lunar Uzay aracı program yöneticisi Howard Hu’ya nazaran bu değişmek üzere.

NASA: 10 Yıl içinde beşerler Ay’da yaşayıp çalışabilecek

Hu, BBC ile yaptığı röportajda “İnsanları yüzeye göndereceğiz ve orada yaşayacaklar ve ilim yapacaklar.” dedi. NASA çalışanı, insanların on Yıl içerisinde bütün hayatını Ay’da sürdürebileceğini öngörüyor. Fakat öncesinde Artemis programının sistemlerinin inançlı olduğunun kanıtlanması gerekiyor.

Hu, Orion’u taşıyan Artemis roketinin fırlatıldığı Çarşamba gününde “İnsanlı Uzay uçuşu için tarihi bir gün” demişti. Orion, şu anda Ay’dan yaklaşık 134.000 km uzakta. 100 metre yüksekliğindeki Artemis roketi, Nasa’nın, astronotları Dünya’nın uydusuna Geri götürme vazifesinin bir kesimi olarak Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Roketin doruğunda oturan Orion Uzay aracı, birinci misyon için mürettebatsız lakin uçuşun insan bedeni üzerindeki tesirlerini kaydedecek bir modelle donatıldı.

Hu, Artemis’in kalkışının akabinde “Bu, inanılmaz bir his ve bir hayal. Yalnızca Amerika için değil, Dünya için uzun vadeli derinlemesine Uzay araştırmalarına attığımız birinci adım. Ve bence bu, NASA için tarihi bir gün, tıpkı vakitte beşerli Uzay uçuşu ve derin Uzay keşfini seven herkes için de tarihi bir gün. Ay’a Geri dönüyoruz, sürdürülebilir bir program için çalışıyoruz ve bu bizi tekrar Ay’a indirecek insanları taşıyacak araç.” dedi.

Hu, şu anki Artemis uçuşunun başarılı olması durumunda bir sonraki uçuşun bir takımla olacağını söyledi. Üçüncü uçuşta da astronotlar, 50 yılın akabinde Ay’a tekrar adım atmış olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir